Śmierć za narkotyki pozostanie

Opublikowano: 18.03.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1071

Według rady prezydenta Trumpa, Filipiny ogłosiły wycofanie się z Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), który otworzył wstępne śledztwo na temat masowych egzekucji handlarzy narkotyków i narkomanów. Proceder ten ma miejsca z poparciem prezydenta Rodrigo Duterte. Według oficjalnych danych rządowych, od momentu dojścia Duterte do władzy w obławach policyjnych zginęło 4 tys. osób, według organizacji pozarządowych co najmniej trzy razy tyle.

„Oświadczam, że Filipiny odstępują od ratyfikacji Traktatu Rzymskiego w trybie natychmiastowym” – głosi komunikat prezydenta: chodzi o traktat założycielski MTK zawarty w Rzymie w 1998 r., który wszedł w życie cztery lata później.

Prezydent Duterte jest znany na świecie przede wszystkim z charakterystycznego sposobu wyrażania się i toczonej od początku swej kadencji, tj, od dwóch lat, brutalnej wojny przeciw handlowi i używaniu narkotyków. Wielokrotnie zapowiadał „wykorzenienie” tego handlu w swoim kraju i jawnie nawoływał do zabójstw wszystkich, którzy się nim zajmują, bez przywiązania do przepisów prawa.

Gdy prokurator MTK Fatou Bensouda podjęła w zeszłym miesiącu wstępne śledztwo, które ma ustalić, czy istnieją podstawy do otwarcia regularnego śledztwa o „zbrodnie wojenne” (takimi zajmuje się Trybunał, oprócz zbrodni przeciw ludzkości i ludobójstwa ), prezydent Duterte ogłosił, że MTK jest używane jako narzędzie polityczne przeciw Filipinom, choć nie sprecyzował przez kogo.

Polityka Filipin wobec narkotyków zaimponowała niedawno prezydentowi Stanów Zjednoczonych Trumpowi, który zaproponował wprowadzenie kary śmierci dla handlarzy i producentów. Obaj prezydenci są w „doskonałych stosunkach”, jak podkreśla Duterte, który wcześniej jawnie gardził prezydentem Obamą. To Trump miał poradzić Filipinom opuszczenie MTK, którego USA nie uznają.

Organizacja Human Right Watch, która zwracała uwagę na poważne nadużycia filipińskiej wojny z narkotykami, zwraca uwagę, że wycofanie się Filipin z MTK stanie się faktyczne dopiero w rok po deklaracji wycofania, więc śledztwo będzie mogło się toczyć.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. polach 18.03.2018 15:50

    Powinni się zatem wszyscy sami zabić, bo ich ciała także produkują narkotyki…
    I niema wojny z narkotykami- jest tylko wojna z użytkownikami oraz z podażą gdy jest popyt…
    Oszaleli z tymi “narkotykami” ich czyny i decyzje są gorsze niż najbardziej trujące substancje…
    Kiedy ci idioci się nauczą że prohibicja to błąd na szeroką skale, za który płaci całe społeczeństwo- powinni zakazać – zakazywać!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.