Śmierć 37-letniej Indianki wstrząsnęła politykami

Opublikowano: 03.10.2020 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 951

Premier Justin Trudeau po obejrzeniu filmu przedstawiającego ostatnie minuty 37-letniej Joyce Echaquan z plemienia Atikamekw stwierdził, że to, co przydarzyło się jej w szpitali w Joliette, Que., to „najgorsza forma rasizmu”. Na nagraniu wiać, że Echaquan z płaczem prosi o pomoc, a pielęgniarka ją wyzywa. Kobieta zmarła niedługo po tym. Zostawiła siedmioro dzieci.

Lorraine Whitman, przewodnicząca Native Women’s Association of Canada, powiedziała, że tego rodzaju sytuacje nie będą mieć miejsca tylko wtedy, gdy rządy sobie uświadomią, co się dzieje, i podejmą działania naprawcze. Przypomniała o rekomendacjach sformułowanych przez Viens Commission, która w zeszłym roku zaleciła Quebecowi przeproszenie Indian za niewłaściwe traktowanie przez administrację publiczną, w tym także przez służbę zdrowia. Komisja zwróciła uwagę na zapewnienie dostępu do opieki medycznej, ale wspomniała również o potrzebie kierowania się wrażliwością na kulturę Indian.

Oświadczenie wydała także wielka rada Cree, która także wspomniała o rekomendacjach komisji. Rada stwierdziła, że za błędy pracowników powinni odpowiadać wyżsi menedżerowie z Sûreté du Québec.

Premier Trudeau mówił o tragedii Echaquan w Izbie Gmin. Ogólnie stwierdził, że „będziemy robić wszystko, co się da, by potępiać wszelkie formy rasizmu i dyskryminacji oraz wspierać poszkodowanych”. Powiedział, że śmierć Indianki w szpitalu jest przykładem rasizmu systemowego. Temat śmierci Echaquan bezpośrednio lub pośrednio był poruszany przez liderów NDP, partii konserwatywnej i Bloc Quebecois.

Rząd Quebecu wszczął dwa śledztwa. Premier Francois Legault powiedział, że jedna pielęgniarka została zwolniona. Sprawą zajmuje się specjalna grupa zadaniowa, która w ciągu kilku tygodni ma wydać rekomendacje.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o