Śmieciowy absurd

Opublikowano: 24.11.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3024

Z całej Polski napływają informacje o podwyżkach opłat za wywóz śmieci, jakie szykują nam lokalne samorządy. Niekiedy wzrost będzie naprawdę drastyczny, bo sięgający 100-200 proc. Wszystko dzięki przyjętej w 2013 roku ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nieco upraszczając: w myśl tej ustawy na mieszkańców może być nałożony obowiązek wykonywania bezpłatnej pracy polegającej na segregowaniu odpadów na 5 typów. Mimo wykonywania tej pracy mieszkańcy muszą płacić za wywóz segregowanych śmieci więcej, niż płacili gdy śmieci nie trzeba było segregować.

Przypomnijmy – przyjęta w 2013 roku ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach miała wprowadzić prawdziwą rewolucję w zakresie recyklingu śmieci w Polsce. Ustawa nałożyła na gminy obowiązek przygotowania oraz wdrożenia systemu, który zapewni selektywne zbieranie odpadów, doprowadzi do ograniczenia składowania i w konsekwencji umożliwi jak najlepsze ich zagospodarowanie, zapobiegając nielegalnemu pozbywaniu się śmieci.

Co się jednak stało, gdy ustawa weszła w życie? Otóż samorządy zaczęły ją realizować, ale na swój sposób. Gminy bardzo często nie potrafiły rzetelnie oszacować ilości wytwarzanych na swoim terenie śmieci i asekuracyjnie nakładały na mieszkańców wyższe opłaty. Poza tym z firmami odbierającymi śmieci niejednokrotnie rozliczały się ryczałtem, niezależnie od ilości wywożonych nieczystości. Co prawda zaczęły obowiązywać nowe zasady segregacji odpadów, jednak rynek ich wywozu został praktycznie zmonopolizowany przez działające na danym terenie pojedyncze firmy, które bardzo szybko narzuciły własną politykę cenową, co „przy okazji” dodatkowo wypaczyło wysokość opłat płaconych przez mieszkańców.

Warto odnotować, że po dwóch latach obowiązywania nowej ustawy śmieciowej (2015 r.) NIK wydała krytyczny raport, w którym stwierdziła, iż żaden cel tej ustawy nie został w praktyce zrealizowany. W 2017 r. NIK wydała kolejny krytyczny raport o gospodarowaniu odpadami komunalnymi. Kontrolerzy nie mieli wątpliwości – działania organów administracji publicznej na rzecz prawidłowego zagospodarowania odpadów komunalnych są niedostateczne i nieskuteczne, a nieprawidłowości stwierdzono na wszystkich szczeblach funkcjonowania systemu gospodarki odpadami.

W cywilizowanych krajach na segregacji i recyklingu odpadów można zarobić przyzwoite pieniądze. W Polsce sytuacja wygląda tak, że obowiązek pracy związany z segregacją odpadów na 5 typów wykonywany jest bezpłatnie przez nas samych. Owoce tej pracy trafiają do właścicieli lokalnych firm zajmujących się wywozem i recyklingiem odpadów, którzy jednak za obsługę poszczególnych gmin chcą coraz większych pieniędzy. W efekcie wykonujący nieodpłatną pracę przy segregacji odpadów mieszkańcy gmin muszą płacić coraz większe rachunki (bowiem gminy przerzucają roszczenia firm na mieszkańców). Podwyżki, jakie będą funkcjonowały od przyszłego roku, będą naprawdę drastyczne. W niektórych przypadkach mowa o wzroście rzędu 100-200 proc. Powstaje pytanie – czy ten szalony rajd kosztów wykonywania usług komunalnych w końcu wyhamuje?

Na podstawie: NIK.gov.pl [1] [2], Trojmiasto.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Fenix 25.11.2019 08:36

    Warto przemyśleć podatek VAT komu służy,a czemu powinien? Podatek od towarów i usług, który płacimy wszyscy kupujący , towar i usługę . To, brutto -netto – tara , każdy towar i usługa . Producent produkuje przyszłe śmieci ,kupujący nabywa .Wszystko co wytwarzamy i kupujemy ,to przyszłe odpady , śmieci , i ścieki. Obecnie śmieci składuje się i podpala hałdy , a beczki z truciznami przewozi do innych krajów ,i zakopuje w ziemi, kto na tym zarabia ? Skutek skażone środowisko ! Producenci wytwórcy towarów i opakowani, powinni być odpowiedzialni za swoje przyszłe odpady i śmieci , w tym utylizacje ,i recykling.
    VAT, tary-fowy , ten podatek powinien służyć utylizacji śmieci , odpadów ,i ścieków, zasadne jest przypisanie tego podatku w poczet VAT, bo to jego podstawowa funkcja , która nie jest ujęta w ustawie o VAT w utrzymaniu czystego środowiska ,w tym czystej wody , czystej Ziemi to służy nam wszystkim.

  2. Fenix 25.11.2019 09:44

    Mamy płacić więcej podatku za wykonanie pracy , to osobiście posegregowane śmieci? Ktoś ma nas za użytecznych idiotów . Zakładamy że nie segregujemy i za to płacimy . Zwolnić urzędnika od karania za nieposegregowane ,zatrudnić pracownika do segregacji śmieci. Mniej urzędników ,więcej pracowników dla pożytku wspólnego.

  3. Fenix 27.11.2019 08:29

    I tu dochodzimy do podatku CO2, czym jest i komu służy? Nie płacimy za oddychanie, i wybuchy wulkanów , losowe pożary lasów przez wyładowania atmosferyczne ! Płacimy VAT za wydobyty kupiony i użytkowany węgiel, ropę, gaz , i pochodne z nich wytworzone , tak powstające z nich zanieczyszczenia CO2 ,każdy transport go produkuje. Od kominów domów i fabryk , po elektrownie . Od samochodów i samolotów po promy kosmiczne .Podatek VAT – tary, powinien służyć przechodzeniu i promowaniu nowych technologii , pro- ekologia ,bio-ekologia .
    Skutek , ludzie oddychają czystym powietrzem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.