Słowenia nie musi doprowadzać wody Cyganom

Opublikowano: 10.05.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 600

Europejski Trybunał Praw Człowieka negatywnie rozpatrzył wnioski dwóch cygańskich rodzin, skarżących Słowenię za łamanie praw człowieka. Sędziowie tej instytucji stwierdzili, że słoweńskie państwo nie dyskryminuje przedstawicieli tej mniejszości, gdy nie zapewnia dostępu do wody pitnej zamieszkiwanym przez nich wioskom, izolującym się od reszty społeczeństwa.

Skargę na słoweńskie państwo wniosło czternastu członków cygańskich rodzin zamieszkujących wsie Dobruška we wschodniej oraz Ribnica w południowej części kraju. Obie grupy twierdziły, że Słowenia narusza międzynarodowe przepisy dotyczące zakazu tortur i nieludzkiego traktowania, prawa do prywatności oraz dyskryminacji mniejszości. Cyganie nie mieli mieć bowiem dostępu do podstawowych usług publicznych.

Zdaniem sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowiek w tym przypadku nie doszło jednak do złamania trzech artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, na które powoływali się prawnicy wspomnianych mieszkańców Słowenii. W uzasadnieniu wyroku można przeczytać, że w wielu miejscach Słowenii mieszkańcy nie mają dostępu do publicznej kanalizacji, natomiast państwo zrobiło wszystko, aby zapewnić mniejszości romskiej dostęp do wody pitnej.

Co więcej, według Trybunału wspomniane rodziny mogły same zakupić sobie wodę, ponieważ otrzymywały one transfery socjalne ze słoweńskiego budżetu. Administracja z kolei działała dotychczas w dobrej wierze, choć w tym zakresie stosowała ona rozwiązania tymczasowe. Takie uzasadnienie nie spodobało się jednak „obrońcom praw człowieka”, dlatego Amnesty International zapowiedziało odwołanie się od wyroku.

Na podstawie: 24ur.com
Zdjęcie: WilliamCho (CC0)
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Koszerny Adolf 10.05.2020 11:29

    Ło matko boska,toż to ksenofobia,rasizm,homofobia i antysemityzm w jednym!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.