Słowacja wprowadza stan wyjątkowy, to samo zrobią Czesi

Opublikowano: 01.10.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1643

Wygląda na to, że koronawirusowe szaleństwo jest dalekie od zakończenia. Co więcej widać wyraźne wzmożenie. Dzisiaj ogłoszono, że z powodu wzrastającej ilości zakażeń wykrywanych testami RT PCR, zapowiedziano wprowadzenie od jutra stanu wyjątkowego na sąsiedniej Słowacji. Podobny pomysł mają Czesi, którzy dotychczas bardzo liberalnie podchodzili do wirusowych restrykcji.

Rząd Słowacji podjął w środę decyzję o wprowadzeniu od 1 października stanu wyjątkowego, z powodu wzrostu liczby zakażeń SARS-CoV-2. Ma on obowiązywać przez następne 45 dni. Zgodnie z prawem stan wyjątkowy może trwać najdłużej 90 dni.

Zwykle rządy ogłaszają stan wyjątkowy, jeżeli istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, środowiska naturalnego lub mienia. Widocznie analitycy z Czech i ze Słowacji uznali, że sytuacja z koronawirusem kwalifikuje się do zastosowania tak radykalnego rozwiązania. Mogą na to wskazywać dostępne modele matematyczne wskazujące na rozwój epidemii.

W najbliższych dniach również w Czechach zostanie wprowadzony stan wyjątkowy. Zacznie on obowiązywać od 5 października i potrwa minimum przez dwa tygodnie. Czeski minister zdrowia Roman Prymula zapowiadając ten krok oświadczył, że ma nadzieję dzięki temu na szybkie ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Wcześniej premier Czech – Andrzej Babic – przepraszał obywateli w orędziu, że nieco zbagatelizowano zagrożenie ze strony COVID-19. Oznacza to, że Czechy – kraj, który dotychczas bardzo rozsądnie podchodził do kwestii koronawirusa – doszlusowuje do pozostałych krajów z restrykcjami.

W przypadku obu tych krajów rządzący mają nadzieje, że stan wyjątkowy i towarzyszące mu dodatkowe regulacje, mogą umożliwić skuteczne zarządzanie systemem służby zdrowia, szczególnie szpitalami w czasie kryzysu, ale według zapowiedzi ma nie dojść do drastycznych ograniczeń praw obywatelskich.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Dawid 01.10.2020 11:13

  Nie no słuchajcie. Australia zamknięta, Izrael zamknięty, dzisiaj Słowacja, za kilka dni Czechy, także nas też na pewno znowu zamkną, to tylko kwestia czasu, nie ma się co łudzić. Ludzie kur.a wychodzi na to, że będą nas przymusowo wyszczepiać, chociaż dalej mam nadzieję, że tak nie będzie, ale to wszystko będzie zależało od naszego sprzeciwu. Zobaczcie jak zamykają kraj, od razu są zakazy na zgromadzenia, czyli będą mogli sobie przegłosować co im się podoba, bo nawet wyjść na ulicę nie będzie można zastrajkować, a jak już to w strachu, że dostaniesz kary na dziesiątki tysięcy od sanepidu. Jednoczmy się Polacy, bo idzie decydujący moment walki o nasze życie. Albo MY albo oni.

 2. Piron 01.10.2020 13:37

  Masz racje Dawidzie, jedność to w tym przypadku jedyna skuteczna broń. Złodzieje i mordercy (korporację) pod przykrywką Covid 19, chcą nie tylko wykosić konkurencję (poprzez lockdawn spowodują całkowity upadek małego i średniego biznesu, i przejmą ich klientów) ale również poprawić statystyki demograficzne (dzięki restrykcjom i obostrzeniom najbardziej ucierpią nie mający odpowiedniej opieki starzy, chorzy oraz niedołężni ludzie mieszkający w przytułkach i domach starców).

 3. gajowy 01.10.2020 14:35

  Niestety taka jest logika “wypowiedzenia wojny wrogowi”.
  Dotychczasowe “ofiary” tej wojny (lockdown’u) nie mogą pójść na marne, więc potrzeba kolejnych jeszcze większych ofiar, które tym bardziej nie mogą pójść na marne itd. aż do zupełnego wykrwawienia się społeczeństwa czy wojny domowej.
  To powtórka wysyłania coraz większych ilości żołnierzy w beznadziejną wojnę w okopach w czasie I wojny światowej. Bo przecież politycy nie przyznają się, że te czarne worki wracające z okopów to rezultat ich błędu.
  Lockdown nie powinien być nigdy wprowadzany. To droga w jedną stronę.
  W obecnej sytuacji być może realnym wyjściem byłoby przejęcie władzy przez miejscowe gangi. (jakiekolwiek dobrze zorganizowane struktury).

 4. prawda2.5 02.10.2020 07:20

  @Gajowy , Piron, Gawid musimy “wyjść ze swojej strefy komfortu” i zacząć działać. Ja już zacząłem i utworzyłem we Wrocławiu lokalną grupę wsparcia.

  Dla naszego prywatnego dobra i zarazem dla dobra ogółu, musimy zorganizować wokół nas grupy wsparcia.
  Musimy również posiadać niezależny kanał komunikacji po to byśmy mogli koordynować nasze działania. Na początek proponuję rozmowy przez forum prawda2 info – temat Lokalne Grupy Wsparcia (w dziale O Nas) .

  Jeżeli nasza “organizacja” się rozrośnie, będziemy mogli wprowadzić komunikację za pomocą niezależnych komunikatorów peer2peer lub nawet radiostacji.

 5. BANDZIORkaq 12.10.2020 18:41

  #prawda2.5; można się wpisać? Też mam wrażenie że to ostatnia chwila żeby cokolwiek zadziałać, pomimo że to głos wołającego na puszczy, ale chcę móc spojrzeć w lustro i nie zwymiotować, bo nic nie robiłam, gdy być może, była na to szansa

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.