Na Słowacji zamordowano dziennikarza śledczego i jego partnerkę

Opublikowano: 28.02.2018 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 820

W niedzielę, 25 lutego, policja znalazła dziennikarza śledczego Jána Kuciaka i jego partnerkę, Martinę Kušnírovą, martwych w ich domu niedaleko Bratysławy. Oboje zostali zastrzeleni. Szef policji oświadczył podczas konferencji prasowej 26 lutego, że zabójstwa mogły wiązać się z pracą dziennikarską Kuciaka. Zobowiązał się również do zaangażowania wszystkich dostępnych środków w celu zbadania morderstw.

Ján Kuciak pisał o sprawach związanych z korupcją, które dotyczyły między innymi polityków partii rządzącej. Jego zabójstwo budzi poważne obawy o bezpieczeństwo dziennikarzy zajmujących się korupcją i niesprawiedliwością.

W odpowiedzi na zabójstwa policja zapewniła, że podejmuje niezbędne środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa innym dziennikarzom, istnieją jednak podejrzenia o zaniechania w sprawie Kuciaka. W dniu 7 września 2017 r. dziennikarz złożył zawiadomienie przeciwko osobie rzekomo uwikłanej w korupcję. Kuciak twierdził, że osoba ta groziła mu, że „zniszczy jego dziennikarską karierę” i że „znajdzie na niego haka”. Zgodnie z listem, jaki Kuciak otrzymał od policji 10 października 2017 r., sprawa nadal nie została przydzielona do konkretnego funkcjonariusza. Szef policji powiedział podczas konferencji prasowej, że nie wiedział o złożonym zawiadomieniu.

Amnesty International wzywa słowacką policję i prokuraturę do przeprowadzenia natychmiastowego, dokładnego i niezależnego śledztwa w sprawie zabójstw dziennikarza i jego partnerki. Władze muszą dopilnować, aby winni zostali pociągnięci do odpowiedzialności, a dziennikarze chronieni zgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka i innymi standardami praw człowieka.

Źródło: Amnesty.org.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.