Słońce zapadło w „śpiączkę”

Opublikowano: 06.09.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 918

Tego lata nie wystąpił ani jeden rozbłysk na Słońcu, poinformowało w środę laboratorium astronomii rentgenowskiej Słońca Instytutu Fizyki Rosyjskiej Akademii Nauk (FIAN).

„W ciągu ostatniego lata 2019 roku nie zarejestrowano na Słońcu ani jednego rozbłysku słonecznego klasy C lub wyższej (minimalny poziom, który może wpływać na Ziemię)” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej laboratorium.

Zaznaczono, że ostatni bardzo słaby wzrost aktywności słonecznej zakończył się 15 maja, czyli 112 dni temu.

„Jest to czwarty pod względem długości odstęp we współczesnej historii obserwacji, podczas którego występuje całkowity brak aktywności Słońca” – czytamy w komunikacie.

Laboratorium wyjaśniło, że przyczyną braku rozbłysków, a także plam słonecznych, jest prawie całkowity zanik na Słońcu pola magnetycznego, które służy jako główne źródło energii dla aktywności słonecznej.

„Niepokój wywołuje nie zmniejszenie liczby rozbłysków jako takich, ale fakt, że może to być oznaką poważniejszych zmian na Słońcu, które mogą między innymi wpłynąć na jego luminancję, spektrum promieniowania, a ostatecznie na klimat” – zaznaczono w wiadomości.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 07.09.2019 14:43

    Rok ziemski dla Słońca jest jak dla naszego całego życia milionowe części sekundy, więc wnioskowanie na podstawie jednego wydaje się być żadnym wnioskowaniem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.