Słońce pozbawiło Marsa atmosfery?

Opublikowano: 07.11.2015 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 521

Ósmego marca bieżącego roku sonda MAVEN zarejestrowała, jak promieniowanie ultrafioletowe ze Słońca i wysokoenergetyczne strumienie gazu pozbawiają Marsa resztek atmosfery. Urządzenia zanotowały olbrzymi wzrost atomów tlenu i molekuł dwutlenku węgla wyrzuconych w przestrzeń kosmiczną. Naukowcy z NASA sądzą, że w ten sposób znaleźli odpowiedź na pytanie, jak to się stało, że Mars jest obecnie suchą zimną pustynią.

Dzięki misji łazika Curiosity wiemy, że w przeszłości Czerwona Planeta była znacznie bardziej przyjaznym miejscem. Płynęła na niej woda i panowały wyższe temperatury. Zadaniem sondy MAVEN jest badanie górnych warstw atmosfery Marsa, jej interakcji ze Słońcem i odpowiedź na pytanie o ewolucję klimatu planety. Teraz, po roku zbierania danych, rysuje się coraz bardziej wyraźny obraz.

Obecnie rozważane są dwie hipotezy na temat tego, co stało się z marsjańską wodą. Pierwsza mówi, że jest ona zamknięta pod powierzchnią w postaci lodu. Zgodnie z drugą woda uciekła do atmosfery i wraz z nią w przestrzeń kosmiczną. “Próbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy klimat Marsa zmienił się z powodu utraty atmosfery na rzecz przestrzeni kosmicznej czy w wyniku jakiegoś innego procesu” – mówi główny naukowiec misji MAVEN, Bruce Jakosky. “Mam nadzieję, że obliczając ile gazu uciekło w przestrzeń kosmiczną, będziemy mogli stwierdzić, na ile jest to istotny proces” – dodaje.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Reuters.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.