Śledztwo ws. szpiegowania dyplomatów USA przez Pegasusa

Opublikowano: 05.12.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1460

Czy Izrael mógł zdradzić Stany Zjednoczone, swego głównego sponsora? Podejrzewają to Amerykanie, gdy odkryli, że ich dziewięciu dyplomatów w Ugandzie, którzy zajmowali się sprawami bogactw naturalnych wschodniej Afryki, byli podsłuchiwani poprzez izraelski, wojskowy program szpiegujący Pegasus. Izraelskie ministerstwo obrony zleciło producentowi programu – podległej mu spółce NSO Group – przeprowadzenie „wewnętrznego śledztwa”, które ma wyjaśnić, jak do tego doszło.

https://www.youtube.com/watch?v=-GHS2PmuYzk

Amerykańscy dyplomaci w Ugandzie mieli dostać anonimowe ostrzeżenie na swoje iPhone’y, że są one zainfekowane Pegasusem, co okazało się prawdą. Tymczasem, według porozumienia amerykańsko-izraelskiego, klienci NSO Group nie mogli szpiegować Amerykanów, a już szczególnie funkcjonariuszy państwa amerykańskiego. Izraelskie ministerstwo obrony sprzedaje program Pegasus tylko majętnym państwom, koncernom bądź miliarderom, gdyż kosztuje on dziesiątki milionów dolarów. Problem polega na tym, że Mosad nie może zwalić winy na klientów: sam ma dostęp do wszystkich danych przez nich ściąganych, więc musiał wiedzieć.

Ani Izrael, ani USA nie zechciały poinformować, kto mógł być klientem, który podsłuchiwał Amerykanów w Ugandzie za pomocą Pegasusa. Firma NSO poinformowała tylko, że „zawiesiła” działanie swego programu u „niektórych klientów”. Według doniesień prasy międzynarodowej z tego lata, program jest z reguły używany przez różne dyktatury (ale i państwa uchodzące za demokratyczne) do śledzenia, a potem więzienia i nawet zabijania osób z opozycji politycznej, dziennikarzy, aktywistów praw człowieka itp., jeśli nie działali po myśli rządzących.

Pegasus ma bardzo dobrą opinię, jeśli chodzi o skuteczność, gdyż jest od dawna stosowany do śledzenia Palestyńczyków, nie stosujących się do praw okupacyjnego apartheidu. Służy np. do wykrywania „nielegalnych” budów palestyńskich mieszkań na terytoriach okupowanych (nie-żydom nie wolno tam budować), choćby były tylko ziemiankami.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.