Śledztwo ws. inwigilacji dziennikarzy przez „TikToka”

Opublikowano: 19.03.2023 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1254

FBI i Departament Sprawiedliwości USA wszczęły śledztwo w sprawie działalności firmy ByteDance, której pracownicy wykorzystywali jej aplikację „TikTok” do szpiegowania amerykańskich dziennikarzy. Wcześniej sama firma przyznała się do faktu inwigilacji, a nawet zwolniła z tego powodu część pracowników — informuje „Financial Times”.

O swoich nielegalnych działaniach informowała w grudniu ByteDance. Pracownicy firmy analizowali dane użytkowników aplikacji do krótkich filmów w celu zlokalizowania dziennikarzy. Czynności zostały podjęte w ramach wewnętrznego śledztwa w sprawie przekazania mediom informacji o spółce. Aby wyjaśnić szczegóły sprawy, Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i biuro prokuratora wschodniego dystryktu Wirginii zażądały dodatkowych danych od ByteDance, jak dowiedział się „Forbes”.

ByteDance wykazało niezdrowe zainteresowanie w szczególności dziennikarką British Financial Times, Christiną Criddle. Napisała ona serię artykułów o odejściu kilkudziesięciu pracowników z londyńskiego biura firmy TikTok, z których część pracuje po 12 godzin dziennie, a inni zostali zdegradowani po wakacjach. Pracownicy TikToka z USA i Chin przeanalizowali jej adresy IP i inne dane osobowe, aby dowiedzieć się, czy znajduje się w pobliżu któregoś z pracowników firmy. Nie udało się ustalić źródła wycieku. Inwigilację przeprowadzono również na jednym z reporterów portalu „Buzz Feed” i kilku użytkownikach połączonych z dziennikarzami za pośrednictwem ich kont portalu „TikTok”.

„Zdecydowanie potępiliśmy działania zaangażowanych osób, które nie są już zatrudnione przez ByteDance. Nasze wewnętrzne dochodzenie wciąż trwa i będziemy współpracować z każdym oficjalnym dochodzeniem, które nas dotyczy” – powiedział ByteDance. Przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości USA odmówili komentarza, przedstawiciele FBI i prokuratury Wschodniego Okręgu Wirginii nie odpowiedzieli na prośby dziennikarzy.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. AstroCris 19.03.2023 17:52

    Oni teraz uruchamiają śledztwo ws inwigilowania….. to jakiś oksymoron.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.