Śledztwo w Portugalii ws. kradzieży dokumentów NATO

Opublikowano: 14.09.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 689

Portugalska prokuratura wszczęła śledztwo ws. cyberataku, w wyniku którego tajne dokumenty przekazane Portugalii kanałami NATO zostały wystawione na sprzedaż w darknecie – poinformował we wtorek 13 września portugalski dziennik „Diário de Notícias”.

Według przedstawiciela prokuratury cytowanego przez dziennikarzy, sprawcy mogą zostać oskarżeni o co najmniej cztery szczególnie poważne przestępstwa, w tym szpiegostwo i naruszenie tajemnicy państwowej. Urzędnik dodał, że obecnie trwa badanie kilku scenariuszy. „Do udanego cyberataku mogło przyczynić się naruszenie protokołów bezpieczeństwa przez funkcjonariusza Sztabu Generalnego lub Ministerstwa Obrony, ale niewykluczone, że wyciek odbył się przez kilka komputerów. Do zmniejszenia koncentracji na bezpieczeństwie informacji przez personel wojskowy mogła przyczynić się również »praca zdalna podczas pandemii«”.

Wyciekłe dokumenty zostały odkryte przez ekspertów cybernetycznych z amerykańskich agencji wywiadowczych. Odkryli oni, że „długotrwały i bezprecedensowy cyberatak” na Sztab Generalny Sił Zbrojnych i portugalskie Ministerstwo Obrony spowodował, że setki dokumentów, które NATO wysłało do Portugalii, sklasyfikowanych jako „dokumenty ściśle tajne” i „dokumenty poufne”, zostały umieszczone w darknecie.

Źródło: pl.News-Front.info

5

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.