Śledztwo przeciw Lafarge przyśpiesza

Opublikowano: 15.11.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Policje Belgii i Francji przeprowadziły dziś w Brukseli i Paryżu symultaniczne przeszukania biur koncernu budowlanego Lafarge, na którym ciążą poważne podejrzenia o finansowanie Państwa Islamskiego (ISIL) w Syrii, w latach 2013-2014.

Wczoraj o świcie ekipy policyjne i prokuratorskie weszły do budynków Lafarge’a w stolicach Belgii i Francji, by znaleźć dokumenty związane z aferą współpracy kierownictwa koncernu z dżihadystami Państwa Islamskiego z Rakki.

Lafarge miał w Dżabaliji, miejscowości niedaleko położonej „stolicy” ISIL, wielką cementownię, która pracowała i produkowała (m.in. dla ISIL) cement i inne materiały budowlane, finansując dodatkowo organizację terrorystyczną, która jej zapewniała spokój i zyski.

Pracownicy byli nieustannie narażeni na porwania i śmierć, ale ze względu na wielokrotną zwyżkę cen cementu w Syrii, koncern utrzymywał produkcję aż do września 2014 r., kiedy ISIL ostatecznie przejęło cementownię. Z ujawnionych już relacji i dokumentów wynika, że koncern prowadził też z ISIL systematyczny handel ropą, co było nielegalne ze względu na sankcje europejskie.

Skandal, ujawniony najpierw w Syrii, nabrał rozgłosu po śledztwie dziennika „Le Monde” z czerwca zeszłego roku. Wcześniej sprawą zajmowały się lewicowe organizacje pozarządowe, zwracające uwagę przede wszystkim na los syryjskich pracowników, z których wielu poniosło śmierć z powodu zaniedbań i polityki przedsiębiorstwa. Lafarge, który w 2015 r. połączył się ze szwajcarskim Holcimem, jest dziś największym koncernem materiałów budowlanych na świecie.

W listopadzie 2015 r. ISIL dokonało serii zamachów w Paryżu, zabijając 130 osób i raniąc setki innych.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Nestor
Użytkownik
Nestor

Dobrze, że od nich nie brałem betonu na fundamenty domu.