Śledztwo przeciw Lafarge przyśpiesza

Opublikowano: 15.11.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 787

Policje Belgii i Francji przeprowadziły dziś w Brukseli i Paryżu symultaniczne przeszukania biur koncernu budowlanego Lafarge, na którym ciążą poważne podejrzenia o finansowanie Państwa Islamskiego (ISIL) w Syrii, w latach 2013-2014.

Wczoraj o świcie ekipy policyjne i prokuratorskie weszły do budynków Lafarge’a w stolicach Belgii i Francji, by znaleźć dokumenty związane z aferą współpracy kierownictwa koncernu z dżihadystami Państwa Islamskiego z Rakki.

Lafarge miał w Dżabaliji, miejscowości niedaleko położonej „stolicy” ISIL, wielką cementownię, która pracowała i produkowała (m.in. dla ISIL) cement i inne materiały budowlane, finansując dodatkowo organizację terrorystyczną, która jej zapewniała spokój i zyski.

Pracownicy byli nieustannie narażeni na porwania i śmierć, ale ze względu na wielokrotną zwyżkę cen cementu w Syrii, koncern utrzymywał produkcję aż do września 2014 r., kiedy ISIL ostatecznie przejęło cementownię. Z ujawnionych już relacji i dokumentów wynika, że koncern prowadził też z ISIL systematyczny handel ropą, co było nielegalne ze względu na sankcje europejskie.

Skandal, ujawniony najpierw w Syrii, nabrał rozgłosu po śledztwie dziennika „Le Monde” z czerwca zeszłego roku. Wcześniej sprawą zajmowały się lewicowe organizacje pozarządowe, zwracające uwagę przede wszystkim na los syryjskich pracowników, z których wielu poniosło śmierć z powodu zaniedbań i polityki przedsiębiorstwa. Lafarge, który w 2015 r. połączył się ze szwajcarskim Holcimem, jest dziś największym koncernem materiałów budowlanych na świecie.

W listopadzie 2015 r. ISIL dokonało serii zamachów w Paryżu, zabijając 130 osób i raniąc setki innych.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Nestor 15.11.2017 18:32

    Dobrze, że od nich nie brałem betonu na fundamenty domu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.