SLD skierował do NIK wniosek o zbadanie OFE

Opublikowano: 09.12.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 472

SLD skierował do prezesa Najwyższej Izby Kontroli wniosek o zbadanie, co działo się z pieniędzmi kierowanymi do OFE w ostatnich 14 latach. Sojusz zapowiada także skierowanie w najbliższym czasie do Sejmu trzech projektów ustaw dotyczących systemu emerytalnego.

Jak poinformował 7 grudnia rzecznik prasowy SLD Dariusz Joński, Sojusz skierował już wniosek do prezesa NIK, by Izba zbadała, co się działo z pieniędzmi kierowanymi do OFE przez ostatnie 14 lat. “Chodzi o wszystkie przepływy finansowe, o wszystkie osoby publiczne, które zasiadały w zarządach i w radach nadzorczych. W co były inwestowane pieniądze” – wyjaśnił na konferencji prasowej w Łodzi Joński.

SLD chce, “aby poniosły odpowiedzialność osoby, które wtedy tłumaczyły i wmawiały wszystkim Polkom i Polakom, że to jest najlepszy system. Mówię też i odnoszę się do byłego premiera Jerzego Buzka” – dodał rzecznik socjaldemokratów. Zapowiedział, że jeszcze przed świętami SLD chce złożyć w Sejmie trzy projekty ustaw dotyczących systemu emerytalnego. “Nie kończymy piątkowym głosowaniem debaty na temat OFE, a wręcz odwrotnie otwieramy debatę na temat reformy emerytalnej” – zadeklarował.

Jeden z projektów dotyczyć ma stażu pracy, który – zdaniem SLD – oprócz wieku powinien decydować o przejściu na emeryturę. W przypadku kobiet staż pracy ma wynosić 35 lat, a w przypadku mężczyzn – 40 lat. Zdaniem Jońskiego po wydłużeniu wieku emerytalnego do 67. roku życia, nie ma pracy dla ludzi powyżej 60. roku życia.

SLD proponuje także, by powstał publiczny OFE. Według rzecznika Sojuszu byłaby to publiczna instytucja wzorowana na Funduszu Rezerwy Demograficznej, która pozwoliłaby na inwestowanie odkładanych pieniędzy i uzyskanie zwrotu dużo większego, niż ze zwykłej lokaty bankowej.

“Dzisiaj dając pieniądze do ZUS-u dokładnie wiemy, że ZUS nie może inwestować tych środków, a taki publiczny OFE mógłby inwestować i ten zwrot mógłby być dużo większy” – powiedział Joński. SLD chce także podnieść najniższe emerytury o 200 zł. “Dzisiaj najniższa emerytura to ok. 831 zł. Postulujemy, aby te najniższe, ale tylko najniższe, podnieść o 200 zł dla każdego. Ludzie nie są dziś w stanie wytrzymać i zapłacić swoich rachunków” – dodał.

7 grudnia Sejm przegłosował rządowe propozycje zmian w systemie emerytalnym, zakładające m.in. przejęcie i umorzenie papierów skarbowych w posiadaniu OFE oraz wprowadzające wybór między OFE a ZUS. Opozycja zapowiedziała zaskarżenie ustawy do TK.

Autor: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. bXXs 09.12.2013 20:15

    Złodziej złodzieja złodziejstwem pogania.

  2. edek 10.12.2013 09:29

    SLD nie jest bez winy w innych dziedzinach. Ale temu pomysłowi powinno się przyklasnąć 🙂 Buzek pewnie dzięki swym “reformom” został zaproszony na salony Brukseli… Przecież nie zaproszono by go np. za dbanie o interesy Polaków.

  3. edek 10.12.2013 10:36

    Dużo prościej znaleźć “chłopca do bicia”, czyli u ciebie Kościół, niż zastanowić się kto jest rzeczywistym sprawdzą tego burdelu w naszym kraju.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.