SLD o gloryfikowaniu UPA przez parlament Ukrainy

Opublikowano: 14.04.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 613

Politycy SLD zwracają uwagę, że uchwała nazywająca UPA bojownikami o wolność i niezależność Ukrainy to obraza dla ofiar zbrodni wołyńskiej.

Ustawa ta została przyjęta przez ukraińską Radę Najwyższą zaledwie kilka godzin po owacyjnie przyjętym wystąpieniu polskiego prezydenta w ukraińskim parlamencie. Politycy SLD na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślili, że ten akt prawny to „policzek i hańba wymierzony państwu polskiemu i Bronisławowi Komorowskiemu”.

Ustawa nie tylko zrównuje bojowników UPA z żołnierzami walczącymi z III Rzeszą, ale też przewiduje karanie wszystkich, którzy chcieliby krytycznie wypowiadać się o roli UPA w czasie II wojny światowej.

Sekretarz Generalny SLD Krzysztof Gawkowski zwrócił uwagę, że polsko-ukraińskie pojednanie nie może przechodzić obojętnie obok tragicznych wydarzeń ze wspólnej historii. − Dlatego nie można pozwolić sobie na to, by negować prawdę o zbrodni wołyńskiej, nie można pozwolić na to, by parlament ukraiński zapominał o tym, co się stało na Wołyniu, bo to tak jakby prezydent Komorowski godził się na to, że Niemcy będą negowali Holokaust – mówił Gawkowski.

SLD wystąpiła do prezydenta Komorowskiego z apelem, by odciął się od „ukraińskich nacjonalistów, by potępił ten akt, wypowiedział się krytycznie”.

W 1943 roku w wyniku działań Ukraińskiej Powstańczej Armii skierowanej przeciwko ludności cywilnej Wołynia, Galicji i Polesia zginęło ponad 100 tysięcy ludzi.

Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. reotak1 14.04.2015 19:37

  taki prezydent… taki premier… takie “elity”…
  a że SLD może coś na tym proteście ugrać, to ugrywa

 2. kozik 14.04.2015 21:49

  SLD tworzy pozorną opozycję – a nuż coś ugrają!
  Co do wypowiedzi Gawkowskiego…
  Niemcy nie będą negować Holocaustu – nie są głupi, żeby podpadać przedsiębiorstwu Holocaust LTD. Wystarczy, że umiejętnie przerzucą winę na “polskie obozy zagłady” i jakiśchtam “nazistów”.
  Tak samo “polski” prezio nie będzie negować zbrodni band UPA, tylko umniejszy ich wagę. W końcu kaźń kilkuset tysięcy Polaków to nic szczególnego, takie tam… spory: http://pl.sputniknews.com/polska/20150409/229125.html
  Ruska i amerykancka(wiec takze niemiecka) propaganda są siebie warte.

 3. Aaron Schwartzkopf 15.04.2015 07:43

  SLD nic już nigdy nie ugra. Próbują teraz na nowo kreować swój obraz jako “prospołecznej lewicy”, chociaż nigdy takową nie byli. Bluźnierstwem jest słowo “lewica” w ich nazwie. SLD to od samego początku banda bezideowych, podłych pieczeniarzy, najgłębsze i najsmrodliwsze bagno na naszej “mapie politycznej”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.