Śląskie kopalnie ledwo zipią

Opublikowano: 23.08.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 5

Śląskie zakłady wydobywcze ledwo zipią, a rządowy plan dla górnictwa nie został jeszcze wdrożony. Możliwe, że jeszcze w tym roku zabraknie pieniędzy na wypłaty. Związkowcy już teraz zapowiadają masowe protesty.

Rząd Platformy Obywatelskiej nie kwapi się do realizacji ustaleń zawartych w porozumieniu ze związkami zawodowymi z 17 stycznia br. Według nich miała zostać utworzona spółka Nowa Kompania Węglowa, pod którą miały podlegać kopalnie znajdujące się w największych tarapatach finansowych. Według obietnic rządzących, miało się to stać jeszcze przed jesiennymi wyborami. Związkowcy przypominają, że NKW potrzebuje na start 1,5 mln zł, które miały pochodzić od inwestorów. Strona rządowa milczy jednak w tej sprawie. Związkowcy są zaniepokojeni, gdyż w tej sytuacji jest coraz bardziej prawdopodobne, że wdrożenie planu restrukturyzacyjnego w ogóle nie dojdzie do skutku.

– Sytuacja w branży górniczej jest dramatyczna. Śląskie spółki węglowe stracą płynność finansową przed wyborami – ostrzega Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia ’80. Z inicjatywy jego związku na Śląsku odbyło się dziś spotkanie przedstawicieli wszystkich największych centrali, działających w zagrożonych kopalniach. Doszło do zawiązania międzyzwiązkowego komitetu protestacyjnego. Liderzy zapowiadają zorganizowanie w Warszawie wielkich protestów jeszcze przed wyborami. – Nie mamy zamiaru czekać do końca września, podejmiemy konieczne kroki znacznie wcześniej – zapowiada Ziętek.

Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” zwraca uwagę, że kopalnie mają w planie budżetowym pieniądze jedynie do października. Wypłatą wynagrodzeń dla górników w kolejnych miesiącach miała się zająć nowa spółka. Dramatyczny obraz sytuacji dopełniają doniesienia o tegorocznym bilansie finansowym zakładów wydobywczych. W pierwszym półroczu br. Katowicki Holding Węglowy zanotował 109,5 mln zł straty, a Kompania Węglowa jest pod kreską o 750 mln zł.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Prometeusz
Użytkownik
Prometeusz

Spokojnie, spokojnie – przyjda Niemcy, wywala pasozytujaca na kopalniach bezpieke i nagle sie okazac moze, ze kopalnie sa super-rentowne, gornicy zarabiaja krocie a Niemcy sie bogaca…! :)
Polacy i Slazacy dostana zapewne tez jakies niewolnicze zajecie pokroju budek z hot-dogami (tudziez tradycyjnych sznit chlyba z tustym), odszlamiania rowow melioracyjnych i czyszczenia kombajnow.
Sam cymes…!