Ślady życia w jeziorze na Antarktydzie

Opublikowano: 04.02.2013 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 309

Są ślady życia w jeziWoda wydobyta z jeziora Whillans, ukrytego pod lodem Antarktyki, zawiera komórki, które ujawniły się w teście na obecność DNA. Informuje o tym strona Discovermagazine.com.

Potraktowane specjalnym preparatem wybarwiającym komórki były widoczne pod mikroskopem. To, czy faktycznie są żywe, potwierdzą dopiero kolejne eksperymenty – prowadzone w laboratorium w antarktycznym obozie i w amerykańskich ośrodkach naukowych.

Pierwsze próbki wody i osadów z dna jeziora Amerykanie pobrali w ubiegły poniedziałek, o czym informowali na stronie projektu WISSARD (Whillans Ice Stream Subglacial Access Research Drilling).

Jezioro Whillans, nad którym pracują, ukryte jest 800 m. pod lodem w Antarktyce Zachodniej. Choć znajduje się tak głęboko, jego wody nie są idealnie izolowane od reszty świata. Powoli, ale nieustannie wsączają się tam strumienie zasilające Whillans w słodką wodę, muł i piasek. Naukowcy realizujący projekt WISSARD sądzą jednak, że „ich” jezioro nie miało bezpośredniego kontaktu z atmosferą od tysięcy lat.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o