Słabnie siła militarna Polski

Opublikowano: 27.07.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 712

W wyniku rządów Prawa i Sprawiedliwości jesteśmy coraz niżej na liście państw zdolnych do skutecznego prowadzenia akcji bojowych.

Światowy Indeks Siły Militarnej (Global Fire Power Index GFP) publikowany jest przez niezależną organizację – ale nie bardzo wiadomo, przez jaką, bo brak o niej dokładnych danych na stronie internetowej. Tym niemniej ten ranking jest corocznie aktualizowany już od 2006 r. i obejmuje obecnie 138 potęg (większych i mniejszych) wojskowych. Mottem raportu jest wypowiedź Bertranda Russela: „Wojna nie decyduje o tym, kto ma rację – tylko kto został”.

Według autorów, ranking Global Fire Power opiera się na potencjalnej zdolności każdego kraju do prowadzenia wojny na lądzie, morzu i w powietrzu toczonej konwencjonalnymi środkami (bez użycia broni nuklearnej). Wyniki badań obejmują wartości związane z siłą roboczą, wyposażeniem armii, zasobami naturalnymi, finansami, logistyką i geografią.

Sam indeks bazuje na 50 indywidualnych czynnikach monitorujących. Wartość idealna indeksu to 0,0000; im jest mniejsza jego wartość tym silniejsza jest teoretyczna zdolność bojowa kraju za pomocą środków konwencjonalnych. Indeks i pełny raport można znaleźć na stronie GlobalFirePower.com

Pierwsze miejsce w światowym rankingu siły militarnej zajmują Stany Zjednoczone – z wartością indeksu na poziomie 0,0606. A potem kolejno: Rosja, Chiny, Indie i Japonia.
Polska zajmuje 21. miejsce z wartością indeksu wynoszącą 0,3397. W 2016 r. Polska zajmowała 18 miejsce. Spadliśmy więc o trzy pozycje.

Wśród członków NATO (27 państw) Polska zajmuje ósme miejsce; przed Kanadą a po Niemczech i Hiszpanii. Za nami są pozostali nowi członkowie Paktu Północno Atlantyckiego. Ostatni w rankingu członek NATO to Czarnogóra z Indeksem 2,9941. W rankingu NATO nie są uwzględnione Islandia (bez stałej armii) i Luksemburg.

W Unii Europejskiej, liczonej jeszcze z Wielką Brytanią, Polska zajmuje szóstą pozycję; po Hiszpanii a przed Szwecją. Pierwsze miejsce w UE zajmuje Francja (0,1702), Niemcy są na czwartym miejscu. W rankingu UE nie są uwzględniane Cypr Luksemburg i Malta.

Indeks Siły Militarnej 2020:

1. USA 0,0606

2. Rosja 0,0681

3. Chiny 0,0951

4. Indie 0,0953

5. Japonia 0,1501

19. Australia 0,3225

20. Hiszpania 0,3388

21. Polska 0,3397

22. Wietnam 0,3559

23. Tajlandia 0,3571

Jeśli chodzi o uzbrojenie armii to w dziedzinie samolotów i śmigłowców bojowych prym wiodą USA – mają ich 13.264. Rosja ma 4.163 samoloty i śmigłowce, Chiny – 3.210. Polska armia posiada ich 457 i zajmuje 29 miejsce w ogólnym rankingu; po Indonezji i przed Syrią. Jeśli chodzi o liczę lotnisk – Polsce przypada 45 miejsce.

Pod względem liczby czołgów pierwsze miejsce ma Rosja – 12 050, a po niej są USA – 6289 i Korea Północna – 6045. Polska armia posiada 1069 czołgów i zajmuje 20 pozycję w rankingu; po Kubie i przed Arabią Saudyjską. W zakresie potencjału i jakości dróg oraz linii kolejowych Polska zajęła 15 miejsce.

Jeśli chodzi o wyrzutnie rakietowe to pierwsze miejsce zajmuje Rosja – 3860, a po niej Chiny i Korea Północna. Na piątym miejscu – USA. Polska zajmuje 18 miejsce; po Etiopii i przed Nikaraguą.

Pod względem siły marynarki wojennej i łodzi podwodnych, pierwsze miejsce zajmuje Korea Północna (984 jednostki), a po niej Chiny, Rosja i USA. Polska w tej dziedzinie zajmuje 29 miejsce; po Wielkiej Brytanii a przed Niemcami. W ilości portów morskich i terminali Polska zajmuje 66 miejsce.

W zakresie wielkości budżetów obronnych na pierwszym miejscu są Stany Zjednoczone – 750 miliardów dolarów, a po nich Chiny – 237 mld dol. Rosja wydaje na te cele 48 mld dol. i zajmuje ósme miejsce. Polska według tego rankingu ma 22 miejsce; po Holandii i przed Afganistanem.

Autorstwo: FKUB
Zdjęcie: mtajmr (CC0)
Źródło: Trybuna.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. kufel10 27.07.2020 20:53

  @ marioelche
  Ja to powiem tak : “Polska jest, proszę pana. Ja jestem Polakiem.” !!! I sobie to zapamiętaj bęcwale, obyś odszczekał to bez zębów i z fioletowym okiem !

 2. MvS 27.07.2020 22:32

  Dobre. Tragikomedia. Obaj panowie macie rację. Państwo polskie nie istnieje. Wizerunkowo, dyplomatycznie, gospodarczo, militarnie. Kto tego nie widzi, jest ślepcem. Polska to my, Polacy. Żyjemy w nieistniejącym państwie, To fakt. Ale my żyjemy. Póki my żyjemy, Polska nie zginie. Czy do poczucia bycia Polakiem potrzeba zagonów pancernych ? Szwajcaria jest potęgą a czołgów nie ma. Ekonomia, patriotyzm gospodarczy, poczucie wspólnoty, świadomość geopolityczna- to jest istotne. Po co nam czołgi jak na ropy do nich nie bedzie ?

 3. lboo 27.07.2020 22:40

  @marioelche: Masz trochę racji w tym że to państwo w którym żyjemy już dawno nie jest polskie. I z tej perspektywy im mniejsza siła militarna w rękach marionetek tym lepiej.

  Natomiast Polska jako naród jeszcze nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i jak historia pokazuje o ile nasz naród w czasach dobrobytu raczej inteligencją (społeczną) nie świeci, to w czasach próby wykazuje się ponadprzeciętną żywotnością i siłą.
  Wrogowie wiele razy już wykorzystali tę cechę żeby realizować naszym kosztem swoje interesy interesy. Ciekaw jest jak losy potoczą się tym razem, bo wszystko wskazuje na to że kolejna próba czeka nas w niedalekiej przyszłości.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.