Skype wiedział o problemach z prywatnością

Opublikowano: 04.05.2012 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Operatorzy usługi Skype wiedzieli o problemach związanych z ujawnianiem adresów IP użytkowników już od około 18 miesięcy – informuje firma Sophos, powołując się na osoby, które doniosły niedawno o problemie.

Na początku tygodnia przedstawiciele usługi Skype przyznali, że badają obecnie narzędzie, które umożliwia łatwe sprawdzenie adresu IP dowolnego zalogowanego użytkownika. Dane takie mogą posłużyć m.in. włamywaczom oraz organizacjom antypirackim.

– To trwający problem, z którym muszą się zmierzyć wszystkie korporacje wykorzystujące technologię peer-to-peer (P2P) – napisał przedstawiciel usługi Skype, należącej do Microsoftu. – Chcemy zaoferować użytkownikom bezpieczeństwo i ochronę, więc badamy sprawę, by im pomóc.

Osoby, które niedawno ujawniły problem, związane m.in. z francuskim instytutem badawczym Inria, zapewniają o tym, że o luce w zabezpieczeniach poinformowały zespół usługi Skype już pod koniec 2010 roku. Od tego czasu jednak korporacja nie podjęła żadnych widocznych kroków, które miałyby przeciwdziałać zagrożeniu.

Obecnie bez trudu pobrać można informacje na temat miasta, kraju, dostawcy usług internetowych czy adresu IP dowolnego zalogowanego w programie Skype użytkownika. Według danych Microsoftu w ubiegłym roku z popularnego programu do wykonywania rozmów korzystało ponad 600 milionów użytkowników. Warto zauważyć, że aż 37% z nich deklarowało okazjonalne stosowanie narzędzia również do celów biznesowych.

Opracowanie: Adrian Nowak
Na podstawie: Skype
Źródło: Dziennik Internautów

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Yogipower
Użytkownik
Yogipower

To dlatego że Skype należy do Mikroszitu.

fm
Użytkownik

Według danych mikroszitu.. ble ble ble.. nie korzystam w zasadzie ze skypeszitu odkąd ten mikroszit położył łapska..