SKW wciąż niejawne

Opublikowano: 11.11.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił wczoraj skargę Fundacji Panoptykon na decyzję Służby Kontrwywiadu Wojskowego o odmowie udostępnienia informacji publicznej. Nasz wniosek dotyczył tego, jak często służba sięgała po billingi i inne dane telekomunikacyjne w 2013 r. Sąd i SKW uważają, że ujawnienie dziś tych danych spowoduje niebezpieczeństwo dla Polski.

Przez wiele lat sądy stały jednoznacznie na stanowisku, że statystyki działania służb specjalnych są informacją publiczną. Naczelny Sąd Administracyjny uznawał nawet, że im większe uprawnienia mają służby, tym społeczna kontrola nad ich działaniem jest bardziej potrzebna. Dzisiaj ta logika, którą gorąco popieramy, jest w odwrocie. Zastępuje ją stwierdzenie, że „trwa wojna świata zachodniego z państwem islamskim”, że wojna na Ukrainie, i że tajne przez poufne. Stanowisko to prowadzi do paradoksalnych wniosków, bo czy fakt, że inne służby (np. ABW) odpowiedziały na te same pytania, na które nie chce odpowiedzieć SKW, oznacza, że spowodowały zagrożenie dla Polski? A może takie zagrożenie generuje tabela zestawiająca informacje przekazywane nam przez ABW, CBA, Straż Graniczną i Policję?

W tej sprawie, podobnie jak w kilku innych, w których Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie bezkrytycznie poparł argumentację służb, fundacja planuje złożyć skargę kasacyjną. Może Naczelny Sąd Administracyjny stanie po stronie prawa obywateli do wiedzy o tym, jak działa państwo?

Źródło: Panoptykon.org

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MakSym
Użytkownik
MakSym

Cóż za znakomite wyczucie smaku g…na, a nie, przepraszam, dobrej zmiany pawianów przez sędziowskie śmieci….