Skontrolowano zakup F-35 przez Polskę

Opublikowano: 02.06.2020 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 214

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła analizę decyzji o zakupie przez Polskę amerykańskich myśliwców F-35. O „sprawdzenie pod względem legalności, gospodarności i rzetelności działań ministra obrony narodowej, dotyczących zakupu samolotów F-35” wnioskowali posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do Izby 30 stycznia, o czym NIK poinformował na początku marca w komunikacie dla PAP. Jak przekazano w tym samym czasie już trwała kontrola wykonania budżetu w Inspektoracie Uzbrojenia i zdecydowano, że analiza wyboru i zakupu F-35 zostanie dodatkowo przeprowadzona właśnie w jej ramach.

Posłowie podpisani pod dokumentem, czyli Cezary Tomczyk, Czesław Mroczek, Maciej Lasek i Tomasz Siemoniak prosili o kontrolę w trybie pilnym. Posłowie zarzucili rządowi między innymi brak dokładnych informacji na temat inwestycji

„Chcemy poznać, jakie były przesłanki tej decyzji i czy z formalnego punktu widzenia przeprowadzono wszystkie niezbędne procedury poprzedzające zakup. Mam wątpliwości, czy przeprowadzona została faza analityczno-koncepcyjna, analiza rynku, sprawdzenie, jaka jest dostępność potrzebnych nam samolotów i jak doszło do wyboru samolotu, który Polska zakupi” – mówił Czesław Mroczek.

„Badanie kontrolne decyzji o zakupie samolotów F-35 dla sił zbrojnych zostało już przeprowadzone” – poinformował PAP wydział prasowy NIK. Dodano, że informacja o szczegółach kontroli zostanie opublikowana w drugiej połowie czerwca.

NIK wyjaśnił, że informacje o przeprowadzonej kontroli pojawią się razem z pozostałymi rezultatami kontroli budżetowej. Rezultaty zostaną opublikowane w dokumencie pod hasłem: „Informacja o wynikach kontroli wykonania budżetu państwa w 2019 r. w części 29 – Obrona narodowa oraz wykonania planów finansowych Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych i Agencji Mienia Wojskowego”.

Ze względu na aktualną sytuacje epidemiologiczną i wyjątkowo trudne czasy dla większości gospodarek pojawiły się pytania, czy Polska nie powinna zrezygnować z tak drogiego zakupu. Jednak członkowie rządu zaprzeczyli podobnym informacjom podkreślając, że nie ma powodu, żeby z niej rezygnować.

Minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział, że obecna sytuacja utwierdza MON w tym, by składać zamówienia w krajowym przemyśle, ale kluczowe zakupy w USA będą kontynuowane. Ewentualne zmiany w planach modernizacji technicznej wojska będą zależały od stanu gospodarki – donosi TVP Info.

Jak podkreślił szef MON, budżet ministerstwa musi odpowiadać potrzebom Wojska Polskiego, ale musi być również skorelowany z kondycją finansową państwa. – Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze, w myśl zasady: spodziewaj się najlepszego, szykuj się na najgorsze.

„Obecna sytuacja na świecie tylko nas umacnia w tym, żeby z jeszcze większą determinacją postawić na polską technologię obronną. Wspierając polski przemysł zbrojeniowy, zwiększamy zdolności Wojska Polskiego” – zapewnił.

Jak podkreślił, Polska nie zrezygnuje z zakupu amerykańskich F-35, systemu Patriot i wyrzutni HIMARS. „Nie zrezygnujemy też z zakupu F-35, systemu Patriot ani wyrzutni HIMARS. Od początku mojej kadencji hołduję jednak zasadzie – jeżeli tylko polskie zakłady mają odpowiednie zdolności i technologie, to sprzęt dla Wojska Polskiego ma powstawać nad Wisłą” – wskazał.

Jak zakłada umowa cena jednej maszyny wraz z silnikiem wyniesie: 87,3 mln zł netto. Z kolei koszty przystosowania baz lotniczych: 0,7-1,8 mld zł. Myśliwce trafią do Polski w standardowej konfiguracji dla wszystkich użytkowników odbierających F-35 w latach 2024-2030 i z najnowszym oprogramowaniem, w tym pakietem szkoleniowym i logistycznym.

Przypomnijmy, Departament Stanu i Kongres USA zatwierdziły w zeszłym roku sprzedaż Polsce 32 najnowszych samolotów wojskowych F-35 początkowo na sumę 6,5 mld dolarów. Datę zakończenia negocjacji w tej sprawie – styczeń 2020 roku – zapowiadał szef MON Mariusz Błaszczak, który poinformował, że ostatecznie kontrakt będzie wart 4,6 mld dolarów, czyli prawie 2 mld dolarów mniej, niż zakładały wcześniejsze ustalenia.

31 stycznia 2020 roku w Dęblinie podpisano umowę na zakup przez Polskę 32 amerykańskich myśliwców piątej generacji. W uroczystym podpisaniu umowy brali udział m. in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„Przystępujemy do rodziny F-35, samolotów najnowszej generacji, samolotów niewykrywalnych dla radarów. To jest wielki dzień dla Rzeczpospolitej, wielki dzień dla lotnictwa” – mówił podczas uroczystości prezydent Duda.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki dodał, że modernizacja armii przyspiesza. „Oprócz F-16 na naszym niebie pojawią się wkrótce znakomite myśliwce F-35. To spowoduje, że ten cień rosyjskiej dominacji nad tą częścią Europy, nad Rzeczpospolitą, którego pozbyliśmy się trzydzieści lat temu, będzie coraz dalej odsuwał się od Rzeczypospolitej i będziemy z innymi członkami NATO zdolni do coraz lepszego zapewnienia bezpieczeństwa i pokoju” – podkreślił premier.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
poray
Użytkownik

zakradł się błąd w tekście, koszt jednej maszyny to nie 87,3 mln zł, lecz 87,3 mln USD (to znacząca różnica).
87 mln zł to może kosztować najstarsza wersja F-16 a nie F-35, tym bardziej dla Polski.
swoją drogę koszt 1 szt samolotu dzieli się przez ogólną wartość transferu, nie zaś z wyabstrahowanej ceny, w tym ujęciu 1 egz F-35 to to ponad 200 mln USD czyli niemal dwa razy więcej niż Amerykanie oferowali innym krajom.

rolny
Użytkownik
rolny

Te samoloty to jedno wielkie nieporozumienie. Po pierwsze nie sprawdzą się u nas po drugie problem na problemie, które wychodzą z czasem.
Najlepsze podsumowanie:
“Inna rzecz, że jeśli przeciwnikiem w domniemanym konflikcie miałby być nasz wschodni sąsiad, to można być pewnym, że polskie samoloty bojowe nie miałyby skąd operować już po kilku minutach od jego rozpoczęcia. Nawet gdyby przeciwnik nie użył broni atomowej, to kilka pocisków samosterujących wystrzelonych w kierunku baz F-35 byłoby równie skutecznych. I ekonomicznych. Pociski warte łącznie kilka milionów dolarów błyskawicznie wyeliminowałyby samoloty za kilka miliardów USD, ciężko wypracowanych przez polskich podatników.”

Przeczytaj więcej na: https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=28616

Propaganda sukcesu, która już bokiem człowiekowi wychodzi jak to słucha.