Składają na siebie donosy do prokuratur w całym kraju

Opublikowano: 04.01.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1471

„Mam nadzieję, że kiedyś ludzie ze Straży Granicznej odpowiedzą za łamanie prawa i tortury zadawane niewinnym ludziom. Opisy takich czynów czytałam w relacjach osób, które przeżyły II wojnę światową, wzorce z katów niemieckich i sowieckich obozów” – napisała Janina Ochojska, europosłanka i założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, komentując działania polskich służb podczas kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej.

29.12.2021 Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA złożył przeciw Ochojskiej zawiadomienie do prokuratury, o możliwości popełnienia przestępstwa za porównanie polskich służb do nazistów i sowietów.

Teraz w geście solidarności z Janiną Ochojską w wielu miastach Polski składane są auto donosy, których autorzy sami siebie zgłoszą do prokuratur zawiadamiając o możliwości popełnienia przestępstwa.

„W obliczu zbrodni, która dzieje się na granicy po prostu inaczej nie można, nie można milczeć. Bo to jest zbrodnia i trzeba nazywać rzeczy po imieniu. To, że polskie władze, zamiast ratować ludzi, właśnie ludzi a nie uchodźców, w sytuacji zagrożenia życia, celowo, z okrucieństwem i pełną świadomością skazują ich na śmierć, jest zbrodnią. I zbrodnią także jest prześladowanie i zamykanie ust tym, którzy starają się pomóc, jak Janina Ochojska pozwana za swoje słowa prawdy do prokuratury. To właśnie w solidarności z nią ponad setką aktywistów (można do nas wciąż dołączać) składa dziś donos na siebie. Ja także mówię, że polskie władze dokonują zbrodni i będę musiały ponieść za to nią karę” – mówi w rozmowie z portalem „Strajk” pisarka Ewa Jałochowska, która razem z innymi aktywistami wczoraj złożyła na siebie donos do prokuratury w Warszawie.

W sieci dostępne jest oświadczenie, pod którym podpisują się kolejne osoby, oskarżając polski rząd o zbrodnię przeciwko ludzkości.

W oświadczeniu aktywiści nazywają działania polskich służb i rządu, które są bezpośrednią przyczyną śmierci i tortur, zadawanych osobom na granicy polsko-białoruskiej. Wskazują też osoby, które w ich przekonaniu są za tę politykę odpowiedzialne.

„Oświadczam publicznie, że w powyższym kontekście:

– Premier Mateusz Morawiecki jest zbrodniarzem.

– Wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński jest zbrodniarzem.

– Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak jest zbrodniarzem.

– Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński jest zbrodniarzem.

– Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik jest zbrodniarzem.

– Komendant główny Straży Granicznej Tomasz Praga jest zbrodniarzem.

– Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej Wiesław Kukuła jest zbrodniarzem.

– Komendant główny Policji Jarosław Szymczyk jest zbrodniarzem”.

„Od kilku miesięcy funkcjonariusze Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej i Policji z premedytacją dopuszczają się na granicy Polski i Unii Europejskiej z Białorusią zorganizowanej zbrodni przeciw ludzkości, czyli czynów opisanych w art. 118 a Kodeksu karnego, za które sprawcom grozi od 12 lat pozbawienia wolności do dożywocia włącznie” – czytamy w oświadczeniu.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.