Skazani za protest przeciw przedstawieniu

Opublikowano: 22.06.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 785

Francuski sąd skazał grupę katolickich demonstrantów na grzywny wynoszące od kilkuset do dwóch tysięcy euro za protest przeciwko pokazywaniu w teatrze “sztuki”, ukazującej twarz Chrystusa pokrytą mazią przypominającą odchody.

Protest miał miejsce w 2011 roku. Paryski sąd skazał 32 demonstrantów, którym zarzucano zakłócanie wystawiania “sztuki” oraz m.in. rzucanie świecami dymnymi. Głównym zarzutem było “zakłócanie wolności wypowiedzi”.

Grupa demonstrantów wdarła się do budynku teatru znajdującego się w pobliżu katedry Notre Dame, gdzie wystawiano “sztukę” Romeo Castelucciego przedstawiającą zbezczeszczony wizerunek Chrystusa. Demonstranci wspięli się na scenę, śpiewali i krzyczeli, kilku z nich odpaliło świece dymne. Prokurator żądał dla każdego z nich po pięć tysięcy euro grzywny. Po odwołaniach trzy osoby zostały ukarane grzywnami pomiędzy 1500 a 2000 euro, reszta karami od 600 do 800 euro.

Prawnik z ramienia władz Paryża, wraz z dyrekcją teatru, powiedzieli, że to “zwycięstwo wolności słowa”, natomiast adwokat oskarżonych, Francois Souchon, odparł, iż jego klienci także mieli do niej prawo. Urażeni katolicy domagali się zaprzestania odgrywania przedstawienia, jednak ich gwałtowny protest został potępiony przez… katolickich biskupów.

Argumenty o “wolności słowa” nie wystarczają do obrony ludzi, pism czy instytucji, które dopuszczą się krytyki np. religii czy tradycji muzułmańskiej czy żydowskiej. Takie działania podciągane są pod akty prawne mówiące o tzw. “mowie nienawiści” czy “podżeganiu do nienawiści rasowej”. Pod tzw. “antysemityzm” podciągane były np. protesty przeciwko obrzezaniu czy ubojowi rytualnemu.

Na podstawie: The Local
Źródło: Autonom


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. goldencja 22.06.2013 13:10

  Gdzie ten katolicyzm i miłość do bliźniego i nadstaw drugi policzek, no gdzie? Ludziom chyba wojen brakuje, dawno nie było, że już tak się jeżą nawet o sztukę teatralną.

 2. obecny 22.06.2013 21:40

  Wtrącę się do dyskusji 🙂
  Chciałem zauważyć że jakoś dziwnym trafem najbardziej, jeśli chodzi o religie, poniewiera się Jezusa Chrystusa (bo Jezusów jest dosyć dużo na świecie). Co jest najbardziej ciekawe ci poniewierający są traktowani bardzo pobłażliwie. Ciekawe dlaczego tak jest?
  @kret według Ciebie to które nauki są lepsze?

 3. ARTUR 23.06.2013 00:40

  Jeśli są tak tolerancyjni to niech w ten sam sposób przedstawią Mahometa .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.