Skandal korupcyjny w rządzie Austrii

Opublikowano: 09.10.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 995

Kiedy kanclerz Austrii Sebastian Kurz przebywał w Słowenii na szczycie UE-Bałkany Zachodnie, do biur jego współpracowników i do siedziby jego Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) zapukała policja. Szeroko zakrojone śledztwo ma ustalić, czy Kurz wykorzystał państwowe pieniądze do partyjnej propagandy.

Sprawa dotyczy lat 2016-2018, gdy Kurz, nazywany przez zwolenników cudownym dzieckiem austriackiej polityki, dopiero szedł po władzę. Śledczy podejrzewają, że razem z dziewięcioma współpracownikami obecny kanclerz opłacał publikowanie sondaży, pokazujących bardzo wysokie poparcie dla Partii Ludowej i dla jego samego. Pieniądze na ten cel miał po prostu wyciągać z publicznej kasy, konkretnie z Ministerstwa Finansów. Badania opinii publicznej, wyraźnie przeszacowujące poparcie dla ÖVP, publikowała grupa medialna Österreich, wydająca m.in. popularny tabloid pod tym samym tytułem. Jej szef Wolfgang Fellner pośpieszył z komentarzem, twierdząc, że całe prokuratorskie śledztwo wynika z „grubego nieporozumienia”.

Sebastian Kurz w pierwszej chwili sprawy nie skomentował. Potem przesłał Bloombergowi oświadczenie, w którym twierdził, że cała rzecz wynikła z powodu wyrwania z kontekstu wysyłanych przez niego SMS-ów. Wiadomości Kurza, do których dotarli śledczy, w ich przekonaniu są precyzyjnymi instrukcjami w sprawie publikowania spreparowanych sondaży.

Nie jest to pierwszy przypadek na austriackiej prawicy, gdy prokuratura bada korupcyjne pomysły na podbicie partyjnych notowań. Dwa lata temu Heinz-Christian Strache, były szef skrajnie prawicowej Wolnej Partii Austrii, byłego już koalicjanta ÖVP, został nagrany, gdy proponuje ułatwiony dostęp do zamówień publicznych w zamian za pomoc prywatnych firm, w tym podmiotu prowadzonego przez krewną rosyjskiego oligarchy, w kampanii wyborczej. W końcu sierpnia tego roku został skazany za korupcję na 15 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Tym razem skandal jest jeszcze większy, bo przeszukania śledczy prowadzili w samej kancelarii kanclerza Austrii, chociaż nie podano, czy weszli do samego biura Kurza (z pewnością zarekwirowali komputery i dokumenty jego rzecznika prasowego). Byli również w ministerstwie finansów.

Zdaniem Austriackiej Partii Ludowej wszystko to działania na pokaz, a może nawet „lewacki spisek” – parlamentarzysta Andreas Hanger zasugerował, że to „lewicowe komórki” w prokuraturze chcą ścigać niewinnego kanclerza. Koalicjanci Kurza, Zieloni, są ostrożniejsi w komentarzach. W spisek nie wierzą, przypominają, że na przeszukanie potrzebna była zgoda sądu, ale też dodają: mimo postępowania rząd będzie nadal pracował.

Kanclerz Austrii jest antybohaterem korupcyjnego skandalu po raz drugi w tym roku. Wcześniej śledczy badali jego wypowiedzi przed parlamentarną komisją antykorupcyjną: podejrzewają świadome wprowadzanie w błąd. Uznali jednak, że dowodów kłamstwa brakuje. Inne śledztwo dotyczy ministra finansów Gernota Blümela, też z ÖVP. On z kolei miałby nadzorować mechanizm nielegalnego finansowania partii przez spółkę Novomatic, wielkiego gracza z branży hazardowej.

W 2021 r. o korupcji w Austrii wypowiedziała się Rada Europy, oceniając, że po skandalu z udziałem Strachego w 2019 r. w Wiedniu nic się nie zmieniło, a rekomendacje Rady zostały zignorowane.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Na podstawie: Bloomberg.com, EuroNews.com
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 2 , średnia ocena wartości wpisu: 5,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.