Siły ukraińskie zbliżają się do granicy rosyjskiej

Opublikowano: 13.05.2022 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1207

W obliczu wycofywania się sił rosyjskich w obwodzie charkowskim Siły Zbrojne Ukrainy w dalszym ciągu rozszerzają swoją strefę kontroli w obwodzie charkowskim. Siły Zbrojne Ukrainy dążą do dotarcia do granic Federacji Rosyjskiej.

Armia ukraińska posuwała się wzdłuż prawego brzegu Dońca Siewierskiego i przejęła kontrolę nad obszarem na północ od zbiornika Pieczyng. Przewidywany jest dalszy postęp Ukrainy w kierunku położonego na granicy z Rosją miasta Wołczańsk. W tym samym czasie doszło do starć we wsiach Lipcy i Rubeznoje w obwodzie charkowskim. Ukraińskie Siły Zbrojne zdołały posunąć się w kierunku wsi Kozacki Lopan i Tsupovka, gdzie niewielkie rosyjskie ugrupowanie nadal utrzymuje obronę.

Jednym z głównych zagrożeń dla sił rosyjskich był atak sił ukraińskich na północny zachód od miasta Izium. Główny cios kontrofensywy AFU wymierzony był we wsie Iwanowka i Rudnewo na wschodnim brzegu Dońca Siewierskiego. Wojska ukraińskie kontynuują próby przeprawy przez rzekę i przejęcia kontroli nad osadami. Według lokalnych doniesień, armia ukraińska zdołała przerzucić część sił przez Doniec Siewierski i zaatakować pozycje rosyjskie.

Jeśli kontratak Ukraińców się powiedzie, będzie stanowić zagrożenie dla rosyjskiego ugrupowania w Iziumie. Region ten jest główną trampoliną dla rosyjskiego ataku na miasto Słowiańsk od północy. Pomimo prób kontrofensywy AFU wojska rosyjskie kontynuowały rozszerzanie strefy kontrolnej w rejonie Izium.

Siły dowodzone przez Rosjan przejęły kontrolę nad wioską Welika Kamyszewakha po długich walkach na zachód od Izium. Rosyjska ofensywa przeciwko ugrupowaniu ukraińskiemu w Barwenkowo ​​trwa.

W Ługańskiej Republice Ludowej trwa okrążenie grupy wojsk Ukrainy w miastach Siewierodonieck i Lisiczańsk. Toczą się bitwy o wieś Bełogorowka. Pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy w Lisiczańsku są stale ostrzeliwane przez rosyjską artylerię, na obrzeżach miasta rozmieszczone są siły specjalne.

W rejonie Rubieżnoje czeczeńscy żołnierze oddziału sił specjalnych Achmat i Milicji Ludowej ŁRL zablokowali resztki jednostek ukraińskich w zakładzie w Żarii. Według asystenta wojskowego szefa Czeczenii zabezpieczono teren od lewego skrzydła zakładów Zarja do położonej na północno-wschodnich obrzeżach miasta Kudryaszówki.

Na wschód od Popasnej jednostki wojsk alianckich przejęły kontrolę nad wsią Niżny i przyległymi wzniesieniami, toczą się bitwy o miasto Toszkówka położone na drodze prowadzącej do Lisichancka.

W Donieckiej Republice Ludowej siły Milicji Ludowej szturmują Awdijewkę, Opytne i Peski. Przejęcie kontroli nad osadami w obwodzie donieckim zapobiegnie ostrzałowi dzielnic mieszkaniowych miasta przez ukraińską artylerię.

10 maja Siły Morskie Ukrainy zablokowały przejście w ujściu Dniepru, umieszczając barki między Oczakowem a Wyspą Pierwomajską. Rosyjskie rakiety już zaatakowały ten obszar. Ostrzał rakietowy uderzył w co najmniej jedną barkę na południe od Oczakowa.

9 maja Siły Zbrojne Ukrainy podjęły kolejną próbę kontrataku zgrupowania sił rosyjskich na wyspie Zmeiny. Atak był nieudaną „kampanią PR” reżimu kijowskiego, mającą na celu zajęcie wyspy w przededniu Dnia Zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Atak zakończył się całkowitą klęską sił powietrznodesantowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

10 maja rosyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że reżim kijowski stracił w tym rejonie w ciągu ostatnich trzech dni 30 dronów wojskowych, w tym 9 Bayraktar-TB2. 27 jednostek ukraińskich sił specjalnych i bojowników nacjonalistycznych pozostaje na Wyspie Węży w wyniku nieudanej operacji Kijowa. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony w wyniku operacji zginęło ponad pięćdziesięciu ukraińskich pilotów i członków elitarnych jednostek ukraińskiej armii, zniszczono 4 samoloty, 10 śmigłowców, 3 łodzie i 30 dronów.

Źródło oryginalne: SouthFront.org
Źródło polskie: WolneMedia.net

14

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Rhumek 13.05.2022 13:02

  Wiemy, wiemy. Ukraina już opanowała terytorium Rosji i właśnie prowadzi negocjacje z Chinami, Mongolia i Japonia na temat przedpokojowej współpracy w zakresie spłaty przez Polskę ukraińskich długów i obowiązku odbudowy Rosji i Ukrainy.
  Bojowcy z azowa, bohaterskim rzutem na iskandery opanowali koncern Mittal i
  dyktują ceny stali dla korporacji z wall czegoś tam
  Ciag dalszy nastąpi.
  Dziś 13 sty wiec nie mogę zapeszać.

 2. Foxi 13.05.2022 14:55

  Zachodnie anglosaskie media publikują nagrania z najemnikami uciekającymi masowo z ukrainy. “Tam się nie da wytrzymać. Niewyobrażalna korupcja i dziadostwo – mówią. W tych międzynarodowych batalionach za wszystko trzeba samemu zapłacić.”

 3. AlbertW41 13.05.2022 16:11

  Co ciekawe w “polskich mediach” krytkuje sie Polakow ktorzy zwracaja uwage na to ze wlazimy Ukraincow w tylek. Ludzi zwracajacych uwage ze pozwalamy Ukraincom na podrozowanie po Polsce srodkami komunikacji za darmo wylewa sie wiadra pomyj. Kiedy uciekinierzy z Mariampola opisali swoja droge do Polski ze sami musieli sami oplacic swoja podroz przez Ukraine do Polski. Na Ukrainie nie ma darmowych przejazdow.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.