Siły Haftara otwierają ambasadę Libii w Syrii

Opublikowano: 04.03.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 629

Rząd Libii z siedzibą w Tobruku, kierowany przez generała Chalifa Haftara otworzył swoją placówkę dyplomatyczną w Syrii. Co prawda Organizacja Narodów Zjednoczonych za oficjalną reprezentację Libii uznaje władze w Trypolisie, lecz są one obecnie oblężone przez siły wierne libijskiemu wojskowemu. Samo otwarcie ambasady w Damaszku ma być elementem syryjsko-libijskiego sojuszu przeciwko Turcji.

Libia podzielona jest obecnie pomiędzy dwa rządy. Oficjalnie na arenie międzynarodowej uznawany jest Rząd Jedności Narodowej (GNA) z siedzibą w Trypolisie, lecz zdecydowana większość libijskiego terytorium znajduje się pod kontrolą władz w Tobruku kierujących Libijską Armią Narodową (LNA). Obecnie trwają więc walki pomiędzy GNA wspieranym przez Turcję i Katar a LNA cieszącym się poparciem Rosji, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Władze w Tobruku nie cieszą się więc międzynarodowym uznaniem, co nie przeszkodziło im w otwarciu swojego nowego przedstawicielstwa dyplomatycznego. W niedzielę odpowiednie umowy w tej sprawie podpisali w Damaszku syryjski minister spraw Walid Muallem oraz dwaj przedstawiciele libijskiego rządu, czyli szef dyplomacji Abdul-Hadi al-Hawaij i wicepremier Abdul-Rahman al-Ahiresh. Na mocy porozumienia placówki dyplomatyczne zostaną otwarte w Damaszku i w libijskim Bengazi.

Okoliczności podpisania porozumienia w sprawie wzajemnych relacji dyplomatycznych są związane z zaangażowaniem Turcji. W obu krajach otwarcie wspiera ona przeciwników władzy syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada i wspomnianego Haftara.

Syryjsko-libijskie stosunki dyplomatyczne zostały zerwane w 2012 roku, gdy w wyniku tamtejszej części tzw. „Arabskiej Wiosny” obalony został libijski przywódca Muammar al-Kaddafi. Libijskie władze w Tobruku są tym samym trzecim arabskim krajem, który przywrócił stosunki dyplomatyczne z Syrią. Wcześniej swoje ambasady w Syrii otworzyły bowiem Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Na podstawie: Sana.sy/en, Middleeasteye.net
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o