Siły Haftara otwierają ambasadę Libii w Syrii

Opublikowano: 04.03.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 950

Rząd Libii z siedzibą w Tobruku, kierowany przez generała Chalifa Haftara otworzył swoją placówkę dyplomatyczną w Syrii. Co prawda Organizacja Narodów Zjednoczonych za oficjalną reprezentację Libii uznaje władze w Trypolisie, lecz są one obecnie oblężone przez siły wierne libijskiemu wojskowemu. Samo otwarcie ambasady w Damaszku ma być elementem syryjsko-libijskiego sojuszu przeciwko Turcji.

Libia podzielona jest obecnie pomiędzy dwa rządy. Oficjalnie na arenie międzynarodowej uznawany jest Rząd Jedności Narodowej (GNA) z siedzibą w Trypolisie, lecz zdecydowana większość libijskiego terytorium znajduje się pod kontrolą władz w Tobruku kierujących Libijską Armią Narodową (LNA). Obecnie trwają więc walki pomiędzy GNA wspieranym przez Turcję i Katar a LNA cieszącym się poparciem Rosji, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Władze w Tobruku nie cieszą się więc międzynarodowym uznaniem, co nie przeszkodziło im w otwarciu swojego nowego przedstawicielstwa dyplomatycznego. W niedzielę odpowiednie umowy w tej sprawie podpisali w Damaszku syryjski minister spraw Walid Muallem oraz dwaj przedstawiciele libijskiego rządu, czyli szef dyplomacji Abdul-Hadi al-Hawaij i wicepremier Abdul-Rahman al-Ahiresh. Na mocy porozumienia placówki dyplomatyczne zostaną otwarte w Damaszku i w libijskim Bengazi.

Okoliczności podpisania porozumienia w sprawie wzajemnych relacji dyplomatycznych są związane z zaangażowaniem Turcji. W obu krajach otwarcie wspiera ona przeciwników władzy syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada i wspomnianego Haftara.

Syryjsko-libijskie stosunki dyplomatyczne zostały zerwane w 2012 roku, gdy w wyniku tamtejszej części tzw. „Arabskiej Wiosny” obalony został libijski przywódca Muammar al-Kaddafi. Libijskie władze w Tobruku są tym samym trzecim arabskim krajem, który przywrócił stosunki dyplomatyczne z Syrią. Wcześniej swoje ambasady w Syrii otworzyły bowiem Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Na podstawie: Sana.sy/en, Middleeasteye.net
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.