Sile nabywczej Polaków daleko do europejskiej średniej

Opublikowano: 27.11.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1882

Doniesienia o rzekomym wzroście wynagrodzeń i poprawie sytuacji materialnej Polaków, nie mają jak na razie zbyt wielkiego pokrycia w rzeczywistości. Siła nabywcza przeciętnego Polaka dalej jest bowiem bardzo niska i daleko jej nie tylko do średniej europejskiej, lecz nawet do zamożności naszych południowych sąsiadów. Żaden z regionów naszego kraju, w tym Warszawa, nie zbliżył się pod tym względem nawet do najbiedniejszych części najbogatszych krajów Zachodu.

Szacunki Gfk Poland obejmują siłę nabywczą obywateli państw europejskich, za wyjątkiem Rosji, a jest ona rozumiana jako kwota co roku przechodząca przez portfele Europejczyków. Środki te są wydawane więc głównie na jedzenie, mieszkanie, media, oszczędności, wakacje, transport czy samochód. Przeciętny Europejczyk na wydatki i oszczędności dysponuje więc kwotą w wysokości 14 292 euro, podczas gdy siła nabywcza Polaków to jedynie 7228 euro.

Siła nabywcza Europejczyków wzrosła jednocześnie o 355 euro, a więc o 2,5 proc. w skali rocznej, dlatego w tym roku będą oni dysponowali łącznie kwotą około 9,7 tryliona euro. W naszym kraju widoczna jest dodatkowo spora różnica pomiędzy bogatymi a biednymi, dlatego mieszkańcy najbiedniejszych polskich powiatów mają do dyspozycji równowartość mniej niż jednej trzeciej europejskiej średniej.

Ponadto żaden z polskich powiatów nie zbliżył się nawet do najbiedniejszych rejonów, znajdujących się we Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii, a ponadto jesteśmy ubożsi od Czechów i Słowaków, nie wspominając o Portugalię, którą podobno wyprzedzamy już pod względem PKB. Siła nabywcza w Warszawie jest przy tym największa, bo wynosi blisko 13,535 euro na głowę mieszkańca – tym samym nawet Warszawiakom brakuje blisko 5 proc. do europejskiej średniej.

Na czele Europy pod względem siły nabywczej znajdują się m.in. Lichtenstein, Szwajcaria, Islandia, Luksemburg, Norwegia czy Dania. Tylko w tym pierwszym przypadku wskaźnik ten jest o blisko 4,5 raza większy niż wynosi średnia dla całego kontynentu.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. adambiernacki 28.11.2018 08:21

    Jaki z tego morał? Przestępstwo popłaca 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.