Sieć 5G może zakłócić pracę satelitów meteorologicznych

Opublikowano: 28.06.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 571

Sieć 5G pojawia się w kolejnych państwach na świecie. Nowy standard komunikacji mobilnej oferuje wielokrotnie szybszy przesył danych, a jego implementacja zdecydowanie ułatwi wprowadzenie nowych technologii, np. autonomicznych samochodów. Jednak eksperci obawiają się, że sieć 5G może zakłócać sygnał satelitów meteorologicznych.

Federalna Komisja Łączności (FCC) Stanów Zjednoczonych chce udostępnić firmom mobilnym pasmo widma radiowego, na którym opierają się usługi prognozowania pogody. Zdaniem specjalistów, może to zakłócić przesył danych meteorologicznych, a co za tym idzie, wpłynie to negatywnie na zdolność do ostrzegania społeczeństwa przez niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi.

Amerykańskie Towarzystwo Meteorologiczne, Narodowa Służba Pogodowa oraz Amerykańska Unia Geofizyczna zwróciły się do Federalnej Komisji Łączności z nadzieją, że agencja wstrzyma się z podejmowaniem dalszych decyzji w tej sprawie do czasu, aż naukowcy z Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) przeprowadzą stosowne badania. Wyniki zostaną opublikowane w 2020 roku.

Technologia 5G radykalnie przyspieszy przesył danych i stanie się dostępna w całych Stanach Zjednoczonych w najbliższych latach. Jednak jeśli firmy mobilne będą mogły korzystać z tych samych częstotliwości co satelity meteorologiczne, alerty pogodowe mogą docierać do Amerykanów z opóźnieniem. W przypadku zagrożeń pogodowych, każda sekunda może decydować o czyimś życiu.

Sieć 5G stała się przedmiotem rywalizacji między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Firma Huawei twierdzi, że zdecydowanie przewodzi we wdrażaniu nowej technologii mobilnej na świecie, jednak USA chcą ją odizolować za wszelką cenę.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Newsweek.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.