Siarkowodór może poprawić zdrowie i wydłużyć życie

Opublikowano: 07.10.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2204

Przełomowe badania prowadzone przez zespół naukowy na Uniwersytecie w Exeter wskazują, że siarkowodór (H2S) może mieć nieoczekiwanie korzystny wpływ na zdrowe starzenie się organizmu. Te wyniki mogą przynieść istotne implikacje dla przyszłych strategii leczenia chorób związanych z wiekiem.

Kluczową rolę w badaniu odgrywała cząsteczka AP39, zdolna do uwalniania H2S. Jej działanie skierowane było na konkretnie wybrane obszary komórkowe dorosłych robaków. Ustalono, że wprowadzenie AP39 poprawiało zdrowie i aktywność robaków w trakcie ich procesu starzenia się. Wskazuje to na fascynujący potencjał zastosowania H2S w metodach podtrzymywania zdrowia w późniejszym okresie życia.

W centrum uwagi badaczy były mitochondria, uznawane za silniki energetyczne komórek. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne dla utrzymania zdrowia i witalności organizmu. Zaburzenia pracy mitochondriów są związane z wieloma chorobami, które pojawiają się w miarę starzenia, w tym z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Parkinsona czy Alzheimera. Dostarczając H2S bezpośrednio do mitochondriów, naukowcy zaobserwowali wzrost ich integralności, a także zachowanie funkcjonalności mięśni robaków, nawet w ich późnym okresie życia.

Nie mniej istotnym odkryciem było ustalenie, że H2S wpływa bezpośrednio na ekspresję genów w procesie starzenia. Odkryto, że H2S działa na specyficzne czynniki transkrypcyjne kontrolujące ekspresję genów, co otwiera drzwi do nowych możliwości terapeutycznych w zakresie chorób związanych z wiekiem.

Profesor Tim Etheridge, główny autor badania, zwrócił uwagę na wartość wykorzystania robaków jako modelu do badań nad zdrowiem i chorobami ludzi. Wskazał na coraz większe wyzwania, jakie stawiają przed nami choroby związane ze starzeniem się, podkreślając, że H2S może stać się narzędziem umożliwiającym ludziom zdrowsze i dłuższe życie.

Naukowcy z Exeter kontynuowali badania nad H2S, bazując na wcześniejszych ustaleniach dotyczących skierowanego działania tej substancji na mięśnie szkieletowe robaków. Uniwersytet w Exeter postanowił współpracować z firmą MitoRx Therapeutics, przekazując jej technologię. Wspólnie mają zamiar rozwijać nową generację związków o ulepszonych właściwościach leczniczych. Te nowatorskie związki mają potencjał w walce z szerokim zakresem chorób związanych z wiekiem, w tym z takimi schorzeniami neurodegeneracyjnymi, jak choroba Huntingtona czy rzadkimi chorobami dziecięcymi, takimi jak dystrofia mięśniowa.

Profesor Matt Whiteman, współautor badania, podkreślił, że badania te nie koncentrują się wyłącznie na przedłużeniu życia, ale raczej na umożliwieniu prowadzenia zdrowego życia do późnej starości. Takie podejście może przynieść znaczące korzyści nie tylko dla jednostki, ale również dla całego społeczeństwa, zmniejszając obciążenie związane z opieką zdrowotną nad osobami starszymi. Profesor Whiteman wyraził entuzjazm wobec przyszłości tych badań, podkreślając nadzieję na to, że w nadchodzących latach prace te przejdą do kolejnych etapów rozwoju.

W świetle tych odkryć perspektywy dla przyszłości medycyny starzenia się są obiecujące. Siarkowodór, pierwiastek, który na pierwszy rzut oka może wydawać się nieistotny, okazuje się mieć potencjał w kształtowaniu przyszłości medycyny regeneracyjnej i terapeutycznej. W miarę jak społeczeństwa na całym świecie starzeją się, takie badania stają się coraz bardziej istotne dla naszej zdolności do radzenia sobie z wyzwaniami zdrowotnymi związanymi z wiekiem.

Na podstawie: DOI.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

image_pdfimage_print

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Henryk Sclaveni 07.10.2023 21:15

    Lata, lata temu czytałem badanie na temat zachowań ludzi i zwierząt w stanie stresu. Jednym z wniosków badań było to, że zarówno ludzie jak i zwierzęta często w sytuacjach stresu wąchają okolice intymne/okolice płciowo-odbytnicze. Hipotetyczną próbą wyjaśnienia było natomiast to, że być może wdychanie niewielkich ilości siarkowodoru jest instynktownie kojarzone z antyutleniaczami i antystresorami, a przez to z czymś zdrowym. Wniosek prosty. Wąchanie bąków wydłuża życie. I kto się teraz zaśmieje z Joachim’a Löw’a?

    PS: Ostatni akapit. Siarkowodór to nie pierwiastek, a związek chemiczny.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Zbiórka pieniędzy na działalność portalu w maju 2025 r. jest zagrożona. Dlatego prosimy wszystkich życzliwych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu jest ważny, o pomoc w jej szczęśliwym ukończeniu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność finansową w przyszłości, zachęcamy do dołączania do stałej grupy wspierających. Czy nam pomożesz?

Brakuje:
1464 zł (22 kwietnia)
692 zł (3 kwietnia)

Nasze konto bankowe TUTAJ – wpłaty BLIK-iem TUTAJ (wypełnij „komentarz”, by przejść dalej) – konto PayPala TUTAJ

Z góry WIELKIE DZIĘKUJĘ dla nieobojętnych czytelników!