Serbowie pierwszy raz sprzeciwiają się wejściu do UE

Opublikowano: 24.04.2022 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1673

Pierwszy raz w historii podobnych pomiarów, większość Serbów sprzeciwia się dołączeniu swojego kraju do Unii Europejskiej. Autorzy sondażu wskazują na wyraźny trend spadku liczby osób popierających integrację europejską, co najprawdopodobniej związane jest naciskiem Zachodu na wprowadzanie sankcji wobec Rosji.

Badanie opinii publicznej zostało przygotowane przez instytut Ipsos i opublikowane w serbskim tabloidzie „Blic”. Wynika z niego, że akcesję Serbii do UE popiera obecnie 35 proc. respondentów, natomiast 44 proc. jest temu przeciwna. Dokładnej deklaracji na ten temat nie chciało z kolei złożyć 21 proc. badanych.

Wyniki sondażu skomentował nawet prezydent Serbii Aleksandar Vučić. Stwierdzi on, że podobne nastroje panują również w rządzącej Serbskiej Partii Postępowej (SNS). Wraz z rządem opowiada się on więc za kontynuowaniem „europejskiej drogi”, ale na jak najlepszych warunkach i przy poszanowaniu niezależności kraju, przynajmniej dopóki nie stanie się on członkiem Unii.

Komentatorzy uważają, że wyraźny trend spadkowy w poparciu dla akcesji Serbii do UE związany jest z naciskiem na wprowadzenie sankcji wobec Rosji. W ostatnim czasie pod naciskiem Zachodu Serbia poparła trzy rezolucje nakładające restrykcje wobec Rosji w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Vučić mówił wówczas wprost o szantażu stosowanym przez państwa zachodnie.

Serbia złożyła wniosek o członkostwo w UE w 2009 roku. Same rozmowy na ten temat zaczęły się jednak dopiero pięć lat później. Proces integracji wstrzymuje wciąż nieuregulowana sprawa Kosowa, a także działania Chorwacji.

Na podstawie: Danas.rs, Euronews.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. najzwyklejszy 24.04.2022 17:26

    Precz z UE, ja tam nie byłem (nie wyraziłem zgody) a Polacy, moi znajomi, są za wyjściem z niej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.