Serafitki znęcały się nad niepełnosprawnymi?

Opublikowano: 07.09.2016 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 244

Prokuratura bada sprawę Domu Pomocy Społecznej w Białce Tatrzańskiej, w której mogło dochodzić do aktów fizycznej i psychicznej przemocy wobec dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami. Nad podopiecznymi ośrodka znęcać się miały prowadzące go siostry serafitki – donosi “Gazeta Krakowska”.

“W kwietniu tego roku dostaliśmy sygnał, że w Białce dzieje się coś złego. Wstępne ustalenia policji potwierdzały nasze obawy” – mówi dla lokalnej gazety Barbara Bogdanowicz z prokuratury rejonowej w Zakopanem. Sprawa ze względu na dużą wagę została przekazana na stopień okręgowy, do Nowego Sącza, i tam toczy się od kilku miesięcy. Potwierdza to prokurator Michał Trybus. “Podejrzewamy, że w DPS, gdzie leczeni są niepełnosprawni chłopcy i mężczyźni, dochodziło do aktów znęcania się nad pacjentami. Maltretowanie miało charakter zarówno fizyczny, jak i psychiczny i określiliśmy je jako popełnione ze „szczególnym okrucieństwem”. Sprawa jest jednak na tak początkowym etapie, że nikomu nie postawiliśmy jeszcze zarzutów” – mówi.

Jak podaje “Gazeta Krakowska” jak dotąd mowa o pięciu ofiarach, jednak z czasem może się okazać, że było ich więcej. Siostra Grażyna Gacek, prowadząca ośrodek, pełni swoją funkcję dopiero od kilku dni i – jak twierdzi – nie może odpowiadać za cokolwiek, co działo się wcześniej. “Tylko słyszałam o tych zarzutach. Mogę tylko za to przeprosić i zapewnić, że osoby, wobec których są jakieś podejrzenia, już w Białce nie pracują. Nie wiem, gdzie są obecnie. O to trzeba zapytać w prowincji zakonu” – tłumaczy. Prowincja serafitek odmawia jednak komentarza. Według nieoficjalnych doniesień sprawa miała wyjść na jaw dopiero wtedy, kiedy w DPS zatrudniono osobę świecką, która poinformowała organy ścigania o nadużyciach.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
luzak1977
Użytkownik
luzak1977

To nie nowość. Siostry Serafitki to zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej. Musi boleć i już. Szkoda tylko, że to tych bab nic nie bolało.