Senat zajmuje się Pegasusem

Opublikowano: 04.12.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1794

Senacka komisja nadzwyczajna pracuje nad wyjaśnieniem afery z wykorzystaniem Pegasusa w Polsce do inwigilowania osób publicznych. Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon wystąpił przed komisją i przekazał postulaty dotyczące reformy kontroli nad służbami, która pozwoli zapobiec takim przypadkom w przyszłości.

Klicki podkreślał, że służby wymagają głębokiej reformy. Stworzenie niezależnej instytucji kontrolującej służby oraz przyznanie jednostkom prawo do informacji, że były inwigilowane, to jej dwa najważniejsze elementy. Reforma pozwoliłaby ochronić Polki i Polaków nie tylko przed Pegasusem, ale także przed bardziej powszechnymi i szerzej wykorzystywanymi formami inwigilacji. Np. sprawdzaniem billingów i danych telekomunikacyjnych (ponad milion zapytań rocznie) czy podsłuchami (8-10 tys. rocznie) – z których służby korzystają obecnie poza realną kontrolą.

Spotkania z ekspertami mają pomóc komisji w przygotowaniu projektu ustawy, która pozwoli na zapobieganiu nadużyciom i sprawi, że służby będą przede wszystkim służyć społeczeństwu. Wojciech Klicki z Panoptykonu jest jednym z nich – obok gen. Adama Rapackiego, byłego szefa ABW Krzysztofa Bondaryka i byłego Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Adama Bodnara.

Pegasus to oprogramowanie szpiegujące produkcji izraelskiej firmy NSO Group. Pozwala przejąć kontrolę nad telefonem – np. podejrzeć komunikację czy podrzucić informacje na urządzenie. W 2021 r. kanadyjskie Citizen Lab ujawniło kilkadziesiąt przypadków inwigilowania dziennikarzy, aktywistów, polityków i innych osób publicznych przez rządy państw na całym świecie. W Europie sprawę bada m.in. komisja PEGA Parlamentu Europejskiego, a w Polsce – komisja nadzwyczajna powołana w Senacie RP.

Wideo: YouTube.com
Źródło: Panoptykon.org


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.