Senat USA legalizuje kosmiczne górnictwo

Opublikowano: 01.12.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 337

W zeszłym tygodniu Senat USA uchwalił nowe prawo sankcjonujące kosmiczne górnictwo. Przegłosowano tak zwaną “Ustawę o przestrzeni kosmicznej 2015” (Space Act of 2015), która jest uważana za jeden ze sposobów, na zachęcenie prywatnego przemysłu kosmicznego do inwestycji w przemysł wydobywczy na asteroidach i planetoidach.

Nowe pozaziemskie prawo legalizuje eksploatację górniczą w kosmosie, co pozwala firmom przygotowującym się do takich działań, jak na przykład Planetary Resources, aby ubiegać się o prawo własności do wszelkich środków, które mogą zostać pozyskane z asteroidy w przestrzeni. Uważa się, że brak takiego prawa był główną przeszkodą w rozwoju pozaziemskiego górnictwa.

Jest tylko jeden problem. Podstawa prawna na podstawie której Stany Zjednoczone próbują orzekać o własności takich ciał niebieskich jak asteroidy, jest delikatnie mówiąc wątpliwa. Po prostu jurysdykcja USA w kosmosie może zostać odrzucona. Innymi słowy to, że ta nowa kosmiczna ustawa została uchwalona, wcale ​​nie oznacza, że ​​pozaziemskie wydobycie zostanie oficjalnie uznane za zgodne z prawem przez wszystkie kraje świata.

Obecnie kwestie kosmosu są uregulowane w Traktacie o Przestrzeni Kosmicznej z 1967 roku. Zdecydowano wtedy, że zabronione jest umieszczanie w przestrzeni kosmicznej broni atomowej ani innej broni masowego rażenia. Zadeklarowano też, że Księżyc i inne ciała niebieskie mogą być eksploatowane tylko w celach pokojowych. Zawarto tam też tak zwaną zasadę o niezawłaszczalności kosmosu, która może być teraz pogwałcona nowym ustawodawstwem amerykańskim.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. agama 01.12.2015 14:35

    jeszcze świata nie podbili, a już im się kosmosu zachciewa

  2. ven0m 03.12.2015 09:22

    No chyba że faktycznie na księżycu jest już przygotowana baza wypadowa lub na orbicie okołoziemskiej specjalnie przygotowane instalacje. Mało tego kto wie czy amerykanie już nie mają nawet na księżycu wybranych stref do odwiertów na których będzie się dało najlepiej zarobić, kosztem oczywiście samej struktury i kształtu księżyca.
    Teraz tylko trzeba “zgodnie z prawem międzynarodowym” uzyskać finansowanie i się zacznie masowe wydobycie helium na księżycu, a o asteroidach to sobie można zapomnieć. Chodzi o księżyc i mars, nic poza tym (chyba że jest coś o czym Nasa jeszcze nie powiedziała, a powie za kilka miesięcy lub lat że się zbliża gigantyczna asterioda ze złota i platyny i to amerykanie ocalą świat łupiąc ją doszczętnie).

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.