Senat przyjął ustawę ws. wyborów prezydenckich z poprawkami

Opublikowano: 02.06.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 770

W poniedziałek przed północą Senat przyjął ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Trzy połączone komisje senackie – ustawodawcza, praw człowieka, praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej – debatowały nad ustawą umożliwiającą przeprowadzenie wyborów prezydenckich w formie mieszanej – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych korespondencyjnie. Sprawozdawcą komisji był senator Marek Borowski.

Przed północą Senat przyjął w serii głosowań wszystkie zarekomendowane przepisy. Za poprawkami głosowało 94 senatorów, 1 był przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.

Senat zajmował się ustawą od 13 maja. We wtorek 2 czerwca Sejm będzie obradował nad poprawkami Senatu.

Senatorowie przyjęli łącznie 36 poprawek, m.in. zakładające, że w kalendarzu wyborczym będzie co najmniej 10 dni na rejestrację komitetu wyborczego kandydata na prezydenta i na zebranie podpisów, a także, że marszałek Sejmu określi kalendarz wyborczy w porozumieniu z PKW.

Przyjęta została poprawka, że to Państwowa Komisja Wyborcza, a nie minister zdrowia będzie decydować, że na określonym terenie odbędzie się tylko głosowanie korespondencyjne.

Inna z senackich poprawek stanowi, że wyborca głosujący w kraju, podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, niezwłocznie po doręczeniu pakietu wyborczego wypełnia kartę do głosowania, wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, którą zakleja, a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu, adresuje kopertę zwrotną wskazując adres właściwej obwodowej komisji wyborczej i oddaje kopertę zwrotną odpowiednio upoważnionemu pracownikowi Poczty Polskiej albo upoważnionemu pracownikowi urzędu gminy.

Senatorowie zaakceptowali również poprawkę, zgodnie z którą dopuszczone ma być udzielenie poparcia zgłoszonym nowym kandydatom na prezydenta za pomocą elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP. Do tej pory poparcia można było udzielić kandydatom wyłącznie w tradycyjny sposób – składając swój podpis na papierze.

Odrzucono poprawkę mniejszości, autorstwa senatorów PiS, zakładającą zwrot z budżetu pieniędzy na wybory, wydanych przez Pocztę Polską.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
janpol
Użytkownik

Noooo! Jestem “mile zaskoczony”! Nie ma jeszcze 11.06 a ustawa już z powrotem w sejmie prl – bis. Kurcze może “fakstycznie” wybory mają szanse odbyć się 28.06. Ale to pewnie chyba dlatego, że tzw. “opozycja” jest przekonana, że Duda jednak przegra wybory. Ja nie jestem taki pewny. Może się okazać, że “opozycja” nie tylko nie będzie miała prezydenta prl – bis a może jeszcze stracić Warszawę.