Liczba wyświetleń: 834
W poniedziałek przed północą Senat przyjął ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Trzy połączone komisje senackie – ustawodawcza, praw człowieka, praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej – debatowały nad ustawą umożliwiającą przeprowadzenie wyborów prezydenckich w formie mieszanej – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych korespondencyjnie. Sprawozdawcą komisji był senator Marek Borowski.
Przed północą Senat przyjął w serii głosowań wszystkie zarekomendowane przepisy. Za poprawkami głosowało 94 senatorów, 1 był przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.
Senat zajmował się ustawą od 13 maja. We wtorek 2 czerwca Sejm będzie obradował nad poprawkami Senatu.
Senatorowie przyjęli łącznie 36 poprawek, m.in. zakładające, że w kalendarzu wyborczym będzie co najmniej 10 dni na rejestrację komitetu wyborczego kandydata na prezydenta i na zebranie podpisów, a także, że marszałek Sejmu określi kalendarz wyborczy w porozumieniu z PKW.
Przyjęta została poprawka, że to Państwowa Komisja Wyborcza, a nie minister zdrowia będzie decydować, że na określonym terenie odbędzie się tylko głosowanie korespondencyjne.
Inna z senackich poprawek stanowi, że wyborca głosujący w kraju, podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, niezwłocznie po doręczeniu pakietu wyborczego wypełnia kartę do głosowania, wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, którą zakleja, a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu, adresuje kopertę zwrotną wskazując adres właściwej obwodowej komisji wyborczej i oddaje kopertę zwrotną odpowiednio upoważnionemu pracownikowi Poczty Polskiej albo upoważnionemu pracownikowi urzędu gminy.
Senatorowie zaakceptowali również poprawkę, zgodnie z którą dopuszczone ma być udzielenie poparcia zgłoszonym nowym kandydatom na prezydenta za pomocą elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP. Do tej pory poparcia można było udzielić kandydatom wyłącznie w tradycyjny sposób – składając swój podpis na papierze.
Odrzucono poprawkę mniejszości, autorstwa senatorów PiS, zakładającą zwrot z budżetu pieniędzy na wybory, wydanych przez Pocztę Polską.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Noooo! Jestem „mile zaskoczony”! Nie ma jeszcze 11.06 a ustawa już z powrotem w sejmie prl – bis. Kurcze może „fakstycznie” wybory mają szanse odbyć się 28.06. Ale to pewnie chyba dlatego, że tzw. „opozycja” jest przekonana, że Duda jednak przegra wybory. Ja nie jestem taki pewny. Może się okazać, że „opozycja” nie tylko nie będzie miała prezydenta prl – bis a może jeszcze stracić Warszawę.