Senat Czech zamierza zainicjować impeachment Zemana

Opublikowano: 03.06.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1218

Senat Republiki Czeskiej w przyszłym tygodniu będzie omawiał kwestię tego, że Miloš Zeman nie może pełnić funkcji prezydenta kraju – powiedział szef Senatu Pavel Fischer.

„Właśnie przegłosowaliśmy w senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Bezpieczeństwa, że Miloš Zeman nie jest w stanie pełnić funkcji prezydenta republiki. Kierujemy się artykułem 66 konstytucji. Poproszę Senat o dyskusję na ten temat w przyszłym tygodniu” – napisał Fischer na „Twitterze”.

Według Fischera działania Miloša Zemana są sprzeczne z obietnicą prezydenta. Opublikowana rezolucja Senatu przypomina szereg wcześniejszych oświadczeń Senatu, które dotyczyły np. sprawy Vrbětic czy relacji z Chinami. Jeśli Senat uzna Miloša Zemana za niezdolnego do pełnienia funkcji prezydenta, to Izba Deputowanych będzie musiała skomentować tę decyzję.

Wcześniej grupa czeskich parlamentarzystów zapowiedziała, że zamierza przygotować skargę konstytucyjną, oskarżającą Zemana o zdradę stanu w związku z ujawnieniem przez niego niektórych danych w telewizyjnym wystąpieniu z 25 kwietnia do obywateli w sprawie wybuchu na składzie we Vrběticach.

Rzecznik prezydenta Czech Jiří Ovčáček od razu zareagował na inicjatywę grupy senatorów i nazwał ich posunięcie atakiem na konstytucyjność oraz zaznaczył, że może to być zbrodnia podważania działalności republiki. „Całkowicie fałszywy atak zorganizowanej grupy senatorów na prezydenta republiki to zamach na konstytucyjność, wolność i demokrację. Ten ruch grupy senatorów budzi poważne podejrzenia o popełnienie przestępstwa z art. 310 kk – działalność podrywająca republikę” – powiedział Ovčáček.

Ponadto dyrektor departamentu prasowego administracji prezydenta republiki powiedział, że jesteśmy świadkami próby zamachu stanu i wezwał organy ścigania do podjęcia odpowiednich kroków. „To nie jest już debata akademicka ani debata w mediach. To jest zaaranżowany zamach stanu w początkowym stadium. Organy ścigania muszą natychmiast działać samodzielnie” – powiedział rzecznik prezydenta.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.