Selfie, kanapkowe przyjęcia i igrzyska śmierci

Opublikowano: 15.12.2014 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 874

Minęło tylko 6 miesięcy od kiedy władza wojskowa przejęła kontrolę nad tajskim rządem i usunęła wybranego przywódcę, Yinglucka Shinawatrę, w wyniku zamachu stanu 22 maja. Junta szybko zawiesiła konstytucję kraju, rozwiązała organ ustawodawczy, ograniczyła wolność wyrażania się oraz gromadzenia się, a także tymczasowo zatrzymała kilku liderów politycznych.

Uzbrojeni żołnierze stojący na baczność podczas operacji kontrolującej przeciwników
zamachu stanu w Bankoku. Zdjęcie wykonane przez Matthew Richardsa.

Pomimo tego, obywatele Tajlandii wykorzystują media do mówienia o tym otwarcie i zwracania uwagi na warunki panujące w kraju. Następujące wizerunki pochodzą z ostatnich sześciu miesięcy…

1. SELFIE Z ZAMACHU STANU

Plotkarski albo wyjątkowy.„Żadne selfie nie jest takie,
jak selfie z zamachu stanu w Tajlandii”… – George FM Breakfast.

22 maja władza wojskowa wprowadziła tysiące uzbrojonych żołnierzy oraz sprzęt wojskowy do stolicy. Szereg osób szybko zachęcił żołnierzy do zrobienia „selfie z zamachu”, które miało służyć jako polityczne oświadczenie, jak również uaktualniać informacje na temat działań wojska w świecie.

2. ARESZT ORAZ ZATRZYMANIA

“Dla tych, którzy nie znają kobiety z czerwoną taśmą wzdłuż jej ust.
To jest dziennikarka (odważna)” – Kaewmala.

Dla tych, którzy nie znają kobiety z czerwoną taśmą wzdłuż jej ust. To jest dziennikarka (odważna). #ThaiCoup pic.twitter.com/FBBXzfYUxd

Junta „zwołała” politycznych liderów i szereg demokratycznych aktywistów. Kilku z tych którzy początkowo odmówili składania zeznań zostało schwytanych i zatrzymanych. Teraz są obsadzeni na kilka lat w więzieniu.

3. ZAKAZ SPOŻYWANIA KANAPEK

Kilku studentów zorganizowało piknik przeciwko zamachowi stanu, ale został on wstrzymany przez policję.
Policja i studenci podzielili się kanapkami. Zdjęcie wykonane przez Atiwat Silpamethanont.

Władza wojskowa szybko nałożyła limity na wszystko, co może być uznane za polityczne różnice w poglądach. Zaraz po tym, jak polityczne zgromadzenia więcej niż pięciu osób zostały zabronione, aktywiści zorganizowali „kanapkowe przyjęcia”. Władza szybko zwróciła na to uwagę i przestrzegła aktywistów, aby przestali.

4. POWTÓRKA Z PODRĘCZNIKÓW

Studenci protestujący naprzeciwko wydziału oświaty.
Zdjęcie wykonane przez Nattanan’a Warintarawet (drugi od prawej).

Wkrótce po przejęciu władzy, junta zakazała wykładów, spotkań i demonstracji, które uznano za groźne. Studenci oraz wykładowcy, którzy przeciwstawili się zakazowi zostali aresztowani. Władza także nakazała zapamiętanie „12 wartości”, które dotyczyły szacunku do niej i śledziły działania tych osób, które się im przeciwstawiały. Junta także skorygowała podręczniki do historii usuwając nazwisko byłego premiera Thaksina Shinawatra, którego partia wygrywała wybory od 2001 r.

5. CENZURA

Aktywiści czytający książki w Skytrain w Bankoku jako protest przeciwko zamachowi stanu.
Zdjęcie zrobione przez Yostorn Triyos.

Razem z innymi formami buntowania się junta zakazała kontrowersyjnych książek, takich jak „1984″ George’a Orwella.

6. ZAGROŻENIE DLA PAND

Była pani premier Tajlandii Yingluck Shinawatra (po lewej) z jej bratem zmuszonym do dymisji
premierem Thaksin Shinawatra (po srodku). Zdjęcie z Facebooka Yingluck.

Obecny przywódca ukarał i ostrzegł dziennikarzy, aby nie publikowali zdjęć dwóch byłych premierów Tajlandii, Thaksin Shinawatra i Yingluck Shinawatra, tulących pandę podczas wizyty w Chinach, ponieważ to stanowi „niebezpieczeństwo dla bezpieczeństwa narodowego Tajlandii”. Zdjęcie zostało zinterpretowane przez niektórych, jako znak wsparcia politycznego ze strony Pekinu dla władz demokratycznych Tajlandii.

7. IGRZYSKA ŚMIERCI

Osoby protestujące przeciwko zamachowi stanu podnieśli ręce salutując trzema palcami
symbolizującymi walkę. Zdjęcie wykonane przez Gonzalo Abad.

Zaraz po zamachu stanu, niektórzy z aktywistów użyli salutu trzema palcami z popularnego filmu „Igrzyska śmierci” jako formy politycznego protestu. Kiedy dalszy ciąg filmu został opublikowany na całym świecie, tajscy aktywiści zorganizowali się online aby pogłębiać świadomość na temat politycznego autorytaryzmu w państwie. Zainscenizowali demonstrację poza kinami w głównych miastach i zmusili do odwołania filmu w niektórych kinach w Tajlandii.

Tajski przywódca wojska i obecny premier Prayut Chan-o-cha ślubował przywrócenie rządów cywilnych przez przeprowadzenie wyborów – ale tylko po tym, jak władza wprowadzi w życie polityczne i wyborcze reformy potrzebne do przywrócenia stabilności politycznej w państwie. W międzyczasie, tajscy aktywiści kontynuują żądania zakończenia dyktatury wojskowej.

Autorstwo: Khun Somchai
Tłumaczenie: Patrycja Chudzińska
Źródło: Global Voices


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. vannamond 16.12.2014 03:46

    Mozna narzekac na naszych wyborcow, ale wciaz daleko im w glupocie do Tajow albo Filipinczykow, ktorych pamiec polityczna ma horyzont okolo roku. Wybieranie przedstawicieli z zamknietej grupy kilku rodzin jak Shinawatra czy Aquino zawsze konczylo sie zdrada wyborcow. Ta historia sie powtarza od jakichs czterdziestu lat. Najwyrazniej w SE Azji albo wprowadza sie dyktature (komunistyczna lub nie, forma nie wazna) jak w Singapurze, Wietnamie czy Birmie albo demokracje dla niemowlat jak w Tajlandi, Filipinach albo Malezji. Wszystko i tak kontroluje ten sam kapital, ktory pozostaje w rekach kilku, glownie chinskich rodzin jak Li, Tan czy Kwok.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.