Seks a „Stary testament”

Opublikowano: 10.06.2019 | Kategorie: Publicystyka, Publikacje WM, Seks i płeć, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 90816

Każda religia odnosi się do moralności, ustala kanony moralności, więc również odnosi się do spaw seksualności człowieka. „Biblia” w tym względnie nie jest niczym odmiennym. Podobnież nie ma religii, która by o seksie nie mówiła.

Już w samej „Księdze rodzaju” znajdujemy polecenie Boga „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi” [Rdz 1, 28]. To polecenie praktycznie dominuje sprawy seksualności w Starym Testamencie, wiele rzeczy jakie dziś uznajemy za niemoralne, jest w „Biblii” usprawiedliwiane w imię właśnie zaludniania ziemi.

Kazirodztwo

Za przykład tu można użyć sprawę córek Lota. Po zagładzie Sodomy, przerażonym srogością Boga córkom Lota jedną z pierwszych myśli jakie przychodzą do głowy, to stanie się brzemiennymi. A że w okolicy nie było żadnego mężczyzny, starsza córka wpadła na pomysł by upić ojca i z nim spłodzić dziecko, później za namową starszej córki podobnie uczyniła to młodsza.

Tak zrodzili się Moab i Ben-Ammil, praojcowie Moabitów i Ammonitów [Rdz 19, 30-38]. Czy „Biblia” potępia ten czyn? W „Księdze rodzaju” potępienia nie znajdziemy, ale zakaz małżeństw kazirodczych znajdziemy w „Księdze kapłańskiej” [18, 6-18].

Surogatka

Jak najbardziej wzięcie sobie nałożnicy gdy żona była bezpłodna było w „Biblii” usankcjonowanym działaniem. Popatrzmy na patriarchę Abrahama. Gdy jego żona Sara uznała iż jest bezpłodna, sama wyszukała mężowi nałożnicę, niewolnicę Hagar, ta zaś urodziła dziecko Abrahamowi, syna Izmaela. Później jednak sama Sara również stała się brzemienną i narodziła mężowi syna Izaaka powstał konflikt doprowadzający do wypędzenia nałożnicy wraz z dzieckiem. Starszy z braci przyrodnich Izmael stał się przodkiem plemion arabskich, młodszy Izaak przodkiem Izraelitów i Edomitów.

Wielożeństwo

Dawni Królowie Izraela posiadali znaczne haremy, Król Salomon zgodnie z Księgą Królewską [11, 3] posiadał 700 żon i 300 konkubin. Patriarcha Jakub miał dwie żony, które były siostrami, i do tego dwie konkubiny. Wielożeństwo Biblia dopuszcza „Jeśli jaki mąż będzie miał dwie żony, jedną kochaną, a drugą niekochaną, i one urodzą mu synów – kochana i niekochana – a pierworodnym będzie syn niekochanej – to w dniu przekazywania dziedzictwa nie może za pierworodnego uznać syna kochanej, gdy pierworodnym jest syn niekochanej. Jeśli pierworodnym jest syn niekochanej, musi mu przyznać podwójną część wszystkiego, co posiada, gdyż on jest pierwociną jego siły. On ma prawo do pierworodztwa” [Pwt 21, 15-17].

Król Dawid i Batszeba

Król Dawid z tarasu swego pałacu zobaczył kąpiącą się piękną kobietę, była to żona jednego z jego żołnierzy. Zaprosił kobietę do swego pałacu, później do sypialni, a gdy ta stała się brzemienną, ściągnął jej męża Uriasza z wojny. Ten jednak będąc wiernym prawu religijnemu i obowiązkom wojownika, by w czasie wojny wstrzymać się od pożycia małżeńskiego, żony nie odwiedził. Aby uniknąć skandalu Dawid najpierw upoił Uriasza, po czym wysłał go w miejsce, gdzie walka była najbardziej zażarta, gdzie Uriasz zginął [2 Sm 11].

Poślubienie ofiary gwałtu

Dziś wiele mówi się o barbarzyńskim prawie nakazującym by karą za gwałt na dziewicy, pannie był obowiązek jej poślubienia. Takie zalecenie znajdziemy jednak w „Biblii” w „Księdze powtórzonego prawa”. „Jeśli mężczyzna znajdzie młodą kobietę – dziewicę niezaślubioną – pochwyci ją i śpi z nią, a znajdą ich, odda ten mężczyzna, który z nią spał, ojcu młodej kobiety pięćdziesiąt syklów srebra i zostanie ona jego żoną. Za to, że jej gwałt zadał, nie będzie jej mógł porzucić przez całe swe życie” [Pwt 22, 28-29].

Jak widać prawo to zabezpiecza roszczenia ojca, zwrot kosztów wychowania córki, chroni rodzinę, przed „sromotą” iż córki nie upilnowali, o zdanie młodej dziewczyny już nie pytano.

W „Starym testamencie” nie znajdziemy słów potępienia dla czynów, które dziś wydają się nam haniebne, kazirodztwo, wielożeństwo, nałożnice. Tytuły dzielące tekst „Biblii tysiąclecia” jak np. „Grzech Dawida – Batszeba”, to późniejsze dopiski redakcyjne. W „Biblii gdańskiej” już tych tytułów nie znajdziemy.

„Biblię” należy czytać rozumiejąc warunki kulturowe w jakich powstała. „Biblia” opisuje lud pasterski Izraela poczynając od przejścia z kultury pasterskiej do kultury rolniczej. Taką wymowę ma konflikt Kaina i Abla. Dla przetrwania małego ludu najważniejszym elementem jest prokreacja i uzyskanie jak najliczniejszych kolejnych pokoleń. Najważniejszym jest by kobiety rodziły jak najwięcej dzieci, zaś mężowie mający wysoką pozycję spłodzili jak najwięcej potomków. Stąd choć z dzisiejszego punktu widzenia, córki Lota popełniły wielki grzech, z ich punktu widzenia, widząc iż wielu ludzi zginęło najistotniejszym jest jak najszybciej wydać potomstwo, choćby było to potomstwo z własnym ojcem. Stąd żona Abrahama widząc, że nie potrafi mężowi dać potomka sprowadza mu inną kobietę, by to uczyniła. Z punktu widzenia tamtych ludzi, był to czyn jak najbardziej uzasadniony.

Autorstwo: Zawisza Niebieski
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 3,17 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
andrzej86
Użytkownik
andrzej86

Faktycznie tak jest ,że jest nacisk na posiadanie dzieci ale również mentalność. Każde dziecko w Starym Testamencie cieszy rodziców co jest dziwne z perspoektywy dzisiejszych czasów chociaż zmienia się to po wprowadzeniu 500 +.

Kazirodztwo – autor raczej powinien podać fragment prawa mówiący o tym że jest dozwolone . Lot był pijany więc nie miał wpływu na córki. Jeśli samo to że do tego doszło snakcjonowało że to jest w porządku to dzisiaj też to jest w Polsce w porządku – sam znam przypadek ( nie osobiście ale ta sama miejscowość ).

Surogatka – przytoczony fragment opisuje zdarzenia sprzed wyprowadzenia Izraela oraz przekazania prawa przez Boga.

Wielożeństwo – faktycznie było dopuszczane chociaż Jezus mówi że nie od początku . Był Adam i Eway , ale takie małżeństwa to fakt.

Dawid i Bateszeba – cytat “12 Uczyniłeś to wprawdzie w ukryciu, jednak Ja obwieszczę tę rzecz wobec całego Izraela i wobec słońca». 13 Dawid rzekł do Natana: «Zgrzeszyłem wobec Pana». Natan odrzekł Dawidowi: «Pan odpuszcza ci też twój grzech – nie umrzesz, 14 lecz dlatego, że przez ten czyn odważyłeś się wzgardzić2 Panem, syn, który ci się urodzi, na pewno umrze». ”

Poślubienie ofiary gwałtu – było zgodne z prawem . Jest przypadek kiedy córka z domu Jakóba zostaje zgwałcona i gwałcicel i jego rodzina są zabici .