Sejm za zacieśnieniem współpracy z ukraińskimi samorządami

Opublikowano: 22.07.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1141

Na połączonych komisjach spraw zagranicznych oraz samorządu terytorialnego została przyjęta uchwała w sprawie współpracy między samorządami Polski i Ukrainy. Odrzucono istotną poprawkę.

Polityk z Ruchu Narodowego i poseł na sejm z ramienia Konfederacji Krystian Kamiński napisał na „Twitterze”: „Na połączonych komisjach spraw zagranicznych oraz samorządu terytorialnego została przyjęta uchwała w sprawie współpracy między samorządami Polski i Ukrainy. Niestety odrzucono moją poprawkę, która wyklucza współpracę z samorządami, które uhonorowały zbrodniarzy z OUN-UPA”.

Poseł Kamiński chciał wprowadzić zmiany do projektu uchwały w sprawie nawiązania i wzmocnienia współpracy między samorządami Polski i Ukrainy. Dodatkowy akapit miał brzmieć: „Pozostając w zgodzie z prawdą historyczną nie możemy jednak zapomnieć o zbrodniach dokonanych przez OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce [przekreślone, i poprawione na »Galicji«] Wschodniej, dlatego z przywilejów współpracy powinny zostać wyłączone ukraińskie jednostki samorządu terytorialnego, które uhonorowały zbrodniarzy odpowiedzialnych za ludobójstwo na Polakach w latach 1943-45”.

Internauci zwrócili uwagę na zmianę słowa „Małopolsce” na „Galicji”. Jeden z użytkowników „Twittera” napisał w komentarzu, że „Galicja” jest sztuczną nazwą, która została wymyślona przez austriackiego zaborcę.

Dalej odrzucony akapit brzmi: „W gremium odpowiedzialnych za zbrodnie, a dyskredytujących współpracę samorządu należy wymienić w szczególności: Stepana Banderę, Romana Szuchewycza, Dmytro Doncowa oraz Dmytro Klaczkiwskiego. Poprzez uhonorowanie rozumiane jest: nadanie imienia stadionu lub innego obiektu użyteczności publicznej ww. zbrodzniarom, nazw ulic, honorowego obywatelstwa, postawienie im pomników, itp.”.

Przywołanie wśród przykładów akurat stadionu nie jest „przypadkowe”, jako że lwowska rada obwodowa nazwała stadion we Lwowie imieniem Stefana Bandery. Choć różni ludzie czczą pamięć zbrodniarzy w niejednym kraju, Ukraina stanowi przypadek upamiętniania ich na szczeblu samorządowym. Tego typu działania stanowią również pretekst dla Rosjan do agresji w imię „walki z neonazizmem”.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Twitter.com
Źródło: MediaNarodowe.com

18

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.