Sejm wyzerował stawkę VAT na gaz i żywność

Opublikowano: 14.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1459

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy o VAT, która przewiduje czasowe obniżenie podatku m.in. na żywność, nawozy, energię, gaz i paliwa.

Na wieczornym posiedzeniu Sejm przyjął tzw. ustawę o VAT, która przewiduje czasowe zniesienie lub obniżenie stawki VAT na szereg artykułów. VAT na artykuły spożywcze został obniżony z 5% do zera, na nawozy i gaz z 8% do zera, na energię cieplną z 8% do 5%, a na paliwa silnikowe, w tym LPG, z 23% do 8%.

Ustawa ma wejść w życie 1 lutego i będzie obowiązywać do 31 lipca. Według premiera Mateusza Morawieckiego, który przedstawił projekt ustawy, dzięki obniżeniu stawek VAT przeciętna polska rodzina zaoszczędzi 200-300 złotych miesięcznie.

Ustawa została przyjęta przez 438 posłów, nikt nie był „przeciw”, a dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Projekt trafi teraz do rozpatrzenia przez Senat. Rząd szacuje, że łączne zmniejszenie dochodów budżetu państwa po wejściu w życie ustawy wyniesie ok. 11,6 mld zł.

„Polski Ład i Tarcza Antyinflacyjna w trudnych najbliższych miesiącach to dwa pomosty, opuszczane z dwóch stron rzeki, by w trudnym środowisku globalnego kryzysu i drożyzny, Polakom było łatwiej. Obniżamy VAT na żywność i obniżymy na paliwo z 23 na 8 proc.” – mówił premier w Sejmie.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fire 14.01.2022 22:46

    Janusze biznesu i “dyskonty” już zacierają rączki, bo zarobią krocie. 1% obniżki dla owiec, reszta do kieszeni. Piękny prezent rząd dał obcemu kapitałowi :/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.