Sejm rozpatruje ustawę o „kłamstwie wołyńskim”

Opublikowano: 06.10.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 373

Polski Sejm wczoraj rozpoczął proces rozpatrywania projektu ustawy o wprowadzeniu kar za propagowanie banderyzmu i negowanie faktu ludobójstwa na Wołyniu.

Chodzi o wniesienie poprawek do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, które zaproponowały partia Kukiz’15 i stowarzyszenie Endecja. Zgodnie z projektem za propagowanie idei Stepana Bandery lub negowanie faktu ludobójstwa na Wołyniu przez ukraińskich nacjonalistów zostaje wprowadzona kara mandatu lub pozbawienia wolności do 3 lat. W polskim prawie istnieje sformułowanie „kłamstwo oświęcimskie”, pod którą rozumiane jest wypaczanie faktów o nazistowskich zbrodniach w obozach koncentracyjnych. Poprawki przewidują wprowadzenie do polskiego prawa analogicznego sformułowania — “kłamstwo wołyńskie”.

“Kłamstwo oświęcimskie obraża ofiary hitleryzmu i nazizmu, a kłamstwo wołyńskie — pamięć o naszych rodakach w nieludzki sposób zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Poprawki wprowadzające pojęcie wołyńskiego kłamstwa do polskiego prawa to koniec tolerancji i relatywizmu historycznego oraz równania ofiar z katami” — powiedział w rozmowie z portalem Kresy.pl jeden z autorów poprawek Tomasz Rzymkowski.

Polityk zaznaczył, że swojego czasu w pop kulturze były modne koszulki z Che Guevarą, Leninem i czerwoną gwiazdą, choć propagowanie komunizmu w kraju jest zabronione. Według jego słów nie można dopuścić do powtórzenia się analogicznej sytuacji — w kontekście gloryfikowania OUN-UPA.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. rumcajs 06.10.2016 10:14

    I bardzo dobrze. Takie prawo jest konieczne aby tępić odradzanie sie banderyzmu, między innymi pośród ukraińców korzystajacych z naszej gościnności. Aby likwidowac nielegalne pomniki mupa, bandery i innych “bochaterów” ukraiskich.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.