Sędzia z Quebecku zakazał palenia w wystawianych sztukach

Opublikowano: 12.11.2021 | Kategorie: Kultura i sport, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 765

Sędzia Quebec Court odrzucił argument trzech teatrów z miasta Quebec (Kanada), że zezwalanie aktorom na palenie na scenie podczas spektakli jest formą artystycznej ekspresji chronioną przez Kartę Praw i Wolności.

W decyzji wydanej na rozprawie we wtorek, sędzia Yannick Couture podtrzymał grzywny w wysokości 500 dolarów kanadyjskich, które zostały nałożone przez inspektorów prowincyjnego ministerstwa zdrowia w latach 2017–2019 w każdym z teatrów — po skargach opinii publicznej.

W każdym przypadku aktorzy na scenie zapalali papierosy z szałwii zamiast tytoniu, ale zgodnie z ustawą Quebecu o kontroli tytoniu „każdy produkt, który nie zawiera tytoniu i jest przeznaczony do palenia, jest uważany za tytoń”.

Przedstawiciele teatrów są zszokowani i rozczarowani.

Anne-Marie Olivier, dyrektor artystyczna Teatru Trident, określiła decyzję, jako nie do przyjęcia. „To część wolności wypowiedzi reżyserów i dramaturgów. Kiedy to robimy, nie jest to nieuzasadnione, to naprawdę część przedstawiania prawdziwego życia”.

W swojej decyzji Couture od początku odrzucił ideę, że palenie samo w sobie jest aktem artystycznej ekspresji. Powiedział, że istnieją alternatywy dla teatrów, które mogą pozwolić im symulować akt palenia bez łamania zasad zdrowia publicznego Quebecu, które zabraniają „wydychania lub wdychania dymu z wyrobu tytoniowego w miejscu publicznym”.

Couture zasugerował „rekwizyty, urządzenia lub efekty specjalne”. Zauważył, że przedstawienia teatralne często symulują nielegalne czyny bez faktycznego angażowania się w nie, w tym „morderstwo, użycie broni, zażywanie narkotyków lub użycie przemocy”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.