Saudyjskie aktywistki o torturach i gwałtach

Opublikowano: 04.04.2019 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1457

W trakcie procesu jedenastu działaczek na rzecz praw kobiet w Rijadzie wyszło, że kobiety w trakcie przesłuchań były torturowane i wykorzystywane seksualnie.

Przez ponad dziewięć miesięcy przebywania w areszcie miały być poddane torturom i wykorzystywaniu seksualnemu, jak zeznały w trakcie przesłuchania przed sądem Saudyjki, oskarżone o „kontaktowanie się z międzynarodowymi mediami i organizacjami praw człowieka”. Media i zagraniczni dyplomaci zostali pozbawieni dostępu do drugiej części przesłuchania.

Z poufnych informacji agencji prasowych wynika jednak, że wobec aresztowanych zastosowano wstrząsy elektryczne, chłostę i wykorzystywanie seksualne. Rząd saudyjski odrzuca te zarzuty, podobnie jak unika odpowiedzialności za morderstwo dziennikarza „Washington Post” Dżamala Chaszodżdżi.

Zbrodnią aktywistek były protesty przeciwko surowemu wobec kobiet prawu szariackiemu panującemu w Arabii Saudyjskiej. Kontestowały system męskich opiekunów, walczyły na rzecz zniesienia zakazu prowadzenia pojazdów przez kobiety. Wiosną 2018 roku, kiedy wygrały w kwestii prowadzenia pojazdów, zostały aresztowane bez postawienia im zarzutów.

Teraz ich rodziny przeżywają dramat. Brat jednej z oskarżonych, znanej działaczki Loujain al-Hathloul, zarzuca głównemu doradcy księcia Mohammeda bin Salmana Al-Qahtaniemu bezpośredni udział w torturach. Al-Quahtan został zwolniony ze swej funkcji w październiku ubiegłego roku z powodu rzekomego udziału w morderstwie saudyjskiego dziennikarza. Doradca groził, że „zgwałci moją siostrę, zabije ja i potnie jej ciało na kawałki”, twierdził w CNN Walid Al-Hathloul.

Około 30 krajów, w tym 28 członków UE, Kanada i Australia, wezwało władze saudyjskie do uwolnienia kobiet. Spekulowano, że presja międzynarodowa może doprowadzić do ich uniewinnienia lub ułaskawienia.

Następca tronu książę Mohammed, w rzeczywistości sprawujący władzę w królestwie, od zeszłego roku rozpoczął prześladowania, starając się uciszyć opozycję. Represje i zamordowanie Chaszodżdżiego nadszarpnęły jego starannie wypracowany wizerunek gospodarczego i społecznego reformatora.

Autorstwo: Anna Żelazna
Na podstawie: DW.com
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o