Satelitarna komunikacja kwantową na skalę globalną

Opublikowano: 14.02.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1584

Badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdziły, że jesteśmy w stanie stworzyć funkcjonalną satelitarną komunikację kwantową na skalę globalną. Dzięki niej będzie można przesyłać informacje, nie obawiając się ich przechwycenia przez niepożądane osoby.

Dr Giuseppe Vallone z Uniwersytetu Padewskiego, jeden z autorów tego badania, ustalił, że możliwa jest wymiana pojedynczego fotonu między satelitami na wysokiej orbicie a stacją naziemną na odległość ponad 20 tysięcy km. Eksperyment skupiał się na wymianie fotonów między satelitami z rosyjskiego systemu nawigacyjnego GLONASS a Centrum Kosmicznej Geodezji Włoskiej Agencji Kosmicznej.

Naukowcy wskazują, że satelitarna komunikacja kwantowa, dzięki wbudowanym zdolnościom kryptograficznym, pozwoli na całkowicie bezpieczny transfer danych. Z tego powodu nie ma wątpliwości, że przyszły system znajdzie szereg zastosowań w sferze cywilnej, naukowej i militarnej.

Zdecydowanym liderem w pracach nad telekomunikacją kwantową są Chiny. W 2016 roku, Państwo Środka uruchomiło największą na świecie linię telekomunikacyjną, która wykorzystuje zjawisko splątania kwantowego. W 2017 roku, chińscy naukowcy przeprowadzili szereg przełomowych testów pierwszej na świecie satelitarnej sieci kwantowej. Eksperymenty zakończyły się bardzo obiecująco. Sugeruje to, że znajdujemy się obecnie na granicy przełomu technologicznego, który może odmienić nasze życie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o