Mayak będzie najjaśniejszym obiektem na niebie

Opublikowano: 05.03.2016 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 518

Rosyjscy inżynierowie i miłośnicy astronomii chcą wynieść na orbitę okołoziemską swojego własnego satelitę. Jak się dowiadujemy, urządzenie to nie będzie częścią jakiegoś naukowego projektu. Satelita ma po prostu świecić i stanie się najjaśniejszym obiektem na niebie – być może będzie nawet jaśniejszy od Księżyca.

Inicjatorzy tego przedsięwzięcia uzbierali ponad 22 tysiące dolarów (1,8 miliona rubli) na rosyjskiej stronie crowdfundingowej Boomstarter. Zespół inżynierów planuje wysłać satelitę Mayak (w języku polskim znaczy “latarnia morska”) na orbitę okołoziemską już za kilka miesięcy.

Urządzenie posiada bardzo małe rozmiary a po wyniesieniu go na orbitę przekształci się w trójkątny żagiel wykonany z cienkiego materiału polimerowego o powierzchni 16 metrów kwadratowych. Satelita Mayak będzie orbitować tak aby odbijać światło słoneczne, przez co stanie się najjaśniejszą “gwiazdą” na niebie.

Chodzi tylko i wyłącznie o to aby zainspirować innych do tworzenia “sztucznych gwiazd”, podobnych do Mayak. Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos może wynieść satelitę przy pomocy rakiety Sojuz 2 już w lipcu, zakładając że wszystko pójdzie zgodnie z planem a projekt zakończy się powodzeniem – pojawiają się bowiem obawy, że Mayak swoim światłem będzie utrudniał obserwacje nieba zarówno miłośnikom astronomii jak i naukowcom.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Boomstarter.ru, Sciencealert.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. rebelia 06.03.2016 11:54

    Próżność ludzka nie zna granic. Za jakiś czas dowiemy się, że jankesi wyślą w kosmos świecące reklamy swoich firm, które będą migotać hasłami i może jeszcze emitować dźwiękowe hasła reklamowe. To jak w tym starym dowcipie, gdzie radzieccy pomalowali księżyc na czerwono, a gringos napisali na nim “coca-cola”…

  2. henoch 07.03.2016 15:08

    @rebelia
    to.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.