Saryusz-Wolski kandydatem rządu na szefa RE

Opublikowano: 06.03.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 707

Polityk mianowany przez PiS natychmiast został wyrzucony z Platformy Obywatelskiej, z ramienia której sprawuje trzecią już z rzędu kadencję w Parlamencie Europejskim.

Jak dotąd Donald Tusk był jedynym kandydatem na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Jego pierwsza kadencja kończy się w maju, a kolejna wydawała się formalnością. Jedynym państwem, które wyraziło otwarty sprzeciw, okazała się Polska. Sobotnia uchwała Prawa i Sprawiedliwości zobowiązała Beatę Szydło do tego, aby premier nie poparła Tuska, zaś minister Waszczykowski oficjalnie ogłosił, że kandydatem rządu jest Jacek Saryusz-Wolski, europoseł, wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej i wieloletni polityk Platformy Obywatelskiej, z której teraz błyskawicznie go wydalono, przez co stracił także fotel w EPL.

“Uchwała komitetu politycznego PiS sprzeciwiająca się wyborowi Donalda Tuska ma na celu wzmocnienie stanowiska polskiego rządu. I też daje wyraz temu, że my, jako największa siła polityczna w Polsce, sprawująca teraz władzę, mamy zastrzeżenia do funkcjonowania Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej i że my go popierać nie chcemy” – stwierdziła Beata Mazurek, rzeczniczka PiS.

Według rządzącego ugrupowania Tusk jako szef Rady Europejskiej nie zachowywał zasady neutralności i ze swojej pozycji starał się ingerować w polskie sprawy, co więcej – wstawiał się za opozycją, która „nie ukrywa swojego antypaństwowego charakteru”. Popierał także rozwiązania sprzeczne ze stanowiskiem rządu Beaty Szydło, np. dotyczące relokacji uchodźców do wszystkich państw Unii Europejskiej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowało się za to na wysłanie oficjalnej noty na Maltę, które to państwo w tym roku prowadzi obrady Rady Europejskiej, w której zgłosiło Saryusz-Wolskiego. Z politykiem nie ma od kilku dni kontaktu, jedyny komunikat, jaki pojawił się z jego strony, to wpis na “Twitterze”, w którym potwierdził swoją rolę: “Nie akceptuję donoszenia na własny kraj i popierania przeciw niemu sankcji. Nie po to wprowadzałem Polskę do Unii Europejskiej”.

Autorstwo: JS
Zdjęcie: European People’s Party (CC BY 2.0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. tosshi 06.03.2017 22:17

    Szczerze to nie wierzyłbym w to co piszą pismaki. Zwróćcie uwagę, że oni powołują się na słowa ministrów spraw zagranicznych a to przywódcy państw głosują. Tak naprawdę to nie wiadomo kto wygra bo wszystko zależy kto będzie kontrkandydatem Tuska. Oczywiście Wolski nie ma żadnych szans i tutaj nie ma co się spierać. Jednak nie przypadkiem odbyło się spotkanie przywódców Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii o nakreśleniu nowego kierunku polityki państw UE. Na pewno dyskutowano o wyborach przewodniczącego RE. Pytanie czy Hollande chce kandydować, a ten temat na pewno został dzisiaj poruszony. Jeżeli kandydować będzie Hollande to Tusk nie ma żadnych szans.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.