Sankcje UE na Rosję wywołały wielką dziurę w budżecie Węgier

Opublikowano: 25.11.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 673

Choć sankcje nie sparaliżowały zdolności Rosji do prowadzenia wojny, to z pewnością zaszkodziły Węgrom – pisze „Magyar Hírlap”.

Sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji spowodowały straty w wysokości 4000 mld forintów (9,75 mld euro) w węgierskim budżecie, ale nie osiągnęły celu, jakim było sparaliżowanie rosyjskiej gospodarki, powiedział w środę wicepremier Węgier Zsolt Semjén.

Oznajmił, że wojna rosyjsko-ukraińska nie może być wyłącznie winą za dramatyczny wzrost cen energii, ponieważ reakcja Brukseli na wojnę jest tym, co naprawdę przechyliło szalę. Semjén zwrócił uwagę, że wojna spowodowała wzrost cen gazu do 100 dolarów, ale kiedy Bruksela “zaczęła grozić sankcjami”, niemal natychmiast wzrosły one do 200-350 dolarów.

Dodał, że wygląda na to, że Rosja nie została spacyfikowana przez sankcje, ponieważ bez problemu sprzedają swoją ropę do Chin i Indii, a sprzedaż mniejszej ilości gazu nie zmniejsza przychodów Rosji, ponieważ wyższe ceny podwoiły ich zyski. „Aby chronić mieszkańców Europy, musimy ponownie przemyśleć naszą politykę sankcji, a Węgry nie poprą niczego, co zagraża dostawom energii dla narodu węgierskiego i węgierskiej gospodarki”.

Minister stanu ds. stosunków dwustronnych węgierskiego MSZ i handlu Tamás Menczer powiedział, że w pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku udział dochodów z gazu i ropy w rosyjskim budżecie wynosił 35 procent; na rok 2022 liczba ta wzrosła do 43 procent, co oznacza, że Rosja nadal zarabia znaczne kwoty na sprzedaży energii. „Rosja generuje więc rekordowe dochody, podczas gdy my w Europie płacimy sankcyjną dopłatę za energię i cierpimy na sankcyjną inflację”.

Semjén stwierdził, że Węgry pozostają po stronie pokoju i że ewentualna eskalacja wojny rosyjsko-ukraińskiej zagraża całemu światu. Kontynuował mówiąc, że negocjacje rosyjsko-amerykańskie, zawieszenie broni i rozpoczęcie rozmów pokojowych są potrzebne jak najszybciej, a jeśli tak się stanie, Bruksela będzie mogła przekazać UE minimum 18,5 mld euro rocznie dla Węgier.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: RMX News
Źródło: MediaNarodowe.com

11

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.