Sankcjami w rynek żywności

Opublikowano: 14.07.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1722

Kolektywny Zachód, w ramach sankcji skierowanych przeciwko Rosji i Białorusi, doprowadził do ograniczenia handlu białoruskimi nawozami potasowymi. Działania te, w szczególności zamknięcie tranzytu białoruskiego potasu przez Litwę, mają istotny wpływ na zagrożenie globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.

Wbrew oficjalnemu stanowisku Litwy głoszącemu, że wkład Białorusi w globalne bezpieczeństwo żywnościowe jest nieznaczny, warto zauważyć fakt, że Białoruś do 2022 roku miała 20% udziału w światowym handlu nawozami potasowymi. Ograniczenie obrotu białoruskimi nawozami doprowadziło do niedoboru nawozów potasowych na rynkach światowych i zwyżki ich cen. Konsekwencją jest ograniczenie stosowania przedmiotowego produktu prowadzące do niższych plonów i wyższych cen żywności.

W zaleceniach FAO i WTO dla krajów G20 pt. „Globalne rynki nawozów i polityka” z dnia 14 listopada 2022 r. została wprost sformułowana teza, że wzrost cen nawozów jest napędzany przez zmniejszenie ich dostaw na rynki światowe. Eksport nawozów potasowych z Białorusi gwałtownie spadł z 3,62 mln ton w pierwszym kwartale 2021 roku do 1,95 mln ton w pierwszym kwartale 2022 roku. Łącznie w wyniku sankcji białoruski eksport potasu spadł z 9,1 mln ton (1 grudnia 2021 r.) do 3,9 mln ton (1 grudnia 2022 r.).

Według danych Banku Światowego z dnia 5 stycznia 2023 r. światowe ceny nawozów potasowych wynosiły 562 USD za tonę na dzień 1 grudnia 2022 r. w porównaniu do 221 USD za tonę na dzień 1 stycznia 2022 r. Stanowi to wzrost o 341 USD za tonę w skali 11 miesięcy.

Sankcje i wywołane nimi podwyżki cen dotykają w pierwszej kolejności rynków ubogich, rozwijających się. Udział Białorusi w afrykańskich rynkach potasu spadł z 41,7% do 2,8% w 2022 roku. Podczas gdy w 2021 roku Białoruś dostarczyła około 632 tys. ton potasu do 30 krajów na kontynencie, w 2022 roku dostarczyła około 30 tys. ton do 6 krajów. Takie kraje jak Zambia, Zimbabwe, Kamerun, Kenia, Reunion, Tanzania były zaopatrywane wyłącznie w białoruskie nawozy. Wiele krajów, w tym Gabon, Madagaskar, Malawi, Senegal i Sierra Leone, zaspokajało 50% swoich potrzeb nawozowych białoruskim potasem. Niemal całkowite zniknięcie Białorusi z listy dostawców potasu w 2022 r. doprowadziło do spadku zbiorów zbóż w Afryce o 16,1%.

Wraz ze wzrostem światowej populacji nastąpi dalszy wzrost zapotrzebowania na nawozy potasowe.

Źródło: MyslPolska.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 14.07.2023 19:09

    Plan depopulacji idzie dobrze…

  2. pikpok 14.07.2023 20:27

    replikant3d, oj tam, od razu depopulacji, choć pewnie i to im w głowie się roi. W czasie kryzysu łatwiej wprowadza się zamordyzm.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.