Samoloty US Army zabiły ponad 30 cywilów

Opublikowano: 04.11.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 795

Uderzenie z powietrza miało pomóc sojuszniczej armii pokonać talibów – zamiast tego zabiło ponad 30 afgańskich kobiet i dzieci. Amerykański Sekretarz Obrony już nawet nie przeprasza.

Lotnictwo USA po raz kolejny w Afganistanie popełniło “tragiczny błąd”. Samoloty zostały wezwane na pomoc oddziałowi amerykańskiej piechoty i żołnierzy afgańskich, którzy w pobliżu wsi Buz Kandahari w prowincji Kunduz walczyli z talibami. Zamiast zrzucić bomby na pozycje uzbrojonych przeciwników, Amerykanie ostrzelali wioskę. Jak poinformował gubernator Kunduz Asadullah Amarchil, zginęło trzydzieścioro cywilów, przede wszystkim kobiety i dzieci. Ponad dziesięć osób, także w żaden sposób niezwiązanych z oddziałem islamskich fundamentalistów, odniosło rany. Zrozpaczeni bliscy ofiar wyruszyli do stolicy prowincji w manifestacji. Po drodze dołączali do nich kolejni oburzeni Afgańczycy.

Los mieszkańców północnoafgańskiej prowincji Kunduz jest nie do pozazdroszczenia. W 2015 r. talibowie zdołali na krótko opanować stolicę prowincji i chociaż zostali z niej wyparci, utrzymują kontrolę nad znaczną częścią sąsiadujących obszarów wiejskich. Śmierć cywilów, także dzieci, “przy okazji” walk żołnierzy z terrorystami zdarza się z przerażającą regularnością. W ubiegłym miesiącu drugi atak talibów na Kunduz został przez wojsko odparty z ogromnym trudem.

Sekretarz Obrony USA Ash Carter wyraził “głęboki smutek” nie z powodu śmierci kilkudziesięciu Afgańczyków, ale dlatego, że podczas walki z talibami zginęli dwaj Amerykanie. Zapewnił, że jego kraj “pomaga Afgańczykom zaprowadzić bezpieczeństwo, równocześnie zabezpieczając własną ojczyznę”.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BrutulloF1 05.11.2016 09:01

    Po co przepraszać skoro tam dziennie ginie tylu cywilów w podobnych nalotach dronów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.