Samochody rozprzestrzeniają wzdłuż dróg rośliny inwazyjne

Opublikowano: 20.03.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1745

Niemieccy biolodzy wykazali, że ruch drogowy przyczynia się do rozprzestrzeniania niebezpiecznych nasion chwastów, uważanych za rośliny inwazyjne.

Autorzy artykułu opublikowanego w “Journal of Applied Ecology” wykazali, że ruch pojazdów jest w stanie powodować, że znajdujące się na skraju dróg nasion są rozprowadzane do kilkudziesięciu metrów w każdą stronę, co przyspieszenia rozprzestrzenianie się chwastów.

Andreas Lemke i jego współpracownicy z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie, przeprowadzili serię doświadczeń umieszczając sto kolorowych barwników fluorescencyjnych na nasionach ambrozji bylicolistnej – inwazyjnego i niebezpiecznego chwasta, który może powodować silne reakcje alergiczne. W warunkach naturalnych, jej nasiona rzadko znajdują się dalej niż metr od rośliny macierzystej, ale działalność człowieka daje im niespodziewany impuls rozwojowy.

Nasiona ambrozji znajdujące się na skraju szos zyskują dodatkowej zdolności rozprzestrzeniania się na skutek podmuchów wiatru spowodowanych przejazdem pojazdów. Po 48 godzinach eksperymentu okazało się, że nasiona znalazły się nawet kilkudziesięciu metrów od pierwotnej lokalizacji. Rekordowo przemieściły się o 71 metrów, a nawet na drodze o nieznacznym ruchu aż o 40 metrów. Jak można było oczekiwać chwasty rozprzestrzeniają się przeważnie zgodnie z kierunkami ruchu.

Wszystko to, zdaniem naukowców, po raz pierwszy w wiarygodny sposób potwierdza wkład motoryzacji w rozprzestrzenianie się roślin inwazyjnych na skutek ruchu drogowego. Prowadzi to do konkluzji, że wysiłki w celu zwalczania rozprzestrzeniania się tych gatunków powinny być skoncentrowany głównie w pobliżu dróg.

Zdjęcie: Pexels (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cosmo 20.03.2019 14:56

    Niektórym to się w robocie naprawdę nudzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.