Salwador legalizuje bitcoina jako środek płatniczy

Opublikowano: 10.06.2021 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 841

Podczas konferencji Bitcoin 2021, która odbyła się w Miami, największego wydarzenia poświęconego tej kryptowalucie, prezydent Salvador Nayyib Bukele ogłosił partnerstwo kraju z Strike, firmą zajmującą się portfelami cyfrowymi. Z jej pomocą w Salwadorze zostanie wprowadzona nowoczesna infrastruktura finansowa wspierająca technologię bitcoina. „W przyszłym tygodniu wyślę Kongresowi dekret ustanawiający bitcoina legalnym środkiem płatniczym” – powiedział prezydent Bukele.

Według Jacka Mullersa, założyciela platformy płatniczej Strike, o wydarzeniu usłyszymy w całym świecie bitcoinów. „Odrodzenie tutaj polega na tym, że bitcoin jest zarówno najlepszym aktywem rezerwowym, jaki kiedykolwiek stworzono, jak i doskonałym systemem monetarnym” – powiedział. „Posiadanie bitcoina to sposób na ochronę gospodarek wschodzących przed potencjalnym szokiem inflacyjnym związanym z fiducjarnymi pieniędzmi bez pokrycia w złocie”.

Przemawiając jako główny mówca konferencji, Mallers podkreślił, że to posunięcie pomoże uwolnić moc i potencjał bitcoina do codziennego użytku w otwartej sieci. Przyniesie korzyści osobom prywatnym, przedsiębiorstwom i sektorowi publicznemu.

Szczegóły nadchodzącej reformy dopiero nadejdą, ale CNBC dowiedziało się, że rząd Salwadoru zgromadził zespół ekspertów, aby pomóc w stworzeniu nowego ekosystemu finansowego. „To było nieuniknione. Wreszcie pierwszy kraj zdecydował się uczynić bitcoina prawnym środkiem płatniczym” – powiedział Adam Back, szef firmy Blockchain Blockstream. „Z przyjemnością pomożemy Salwadorowi w dostosowaniu się do standardu bitcoina”.

W Salwadorze w obiegu krążą głównie papierowe pieniądze, około 70% mieszkańców nie ma konta bankowego ani karty kredytowej. Przekazy pieniężne od migrantów pracujących w krajach rozwiniętych stanowią ponad 20% produktu narodowego brutto kraju. Istniejące usługi pobierają 10% lub więcej za przelewy międzynarodowe, proces ten trwa czasami kilka dni i musisz przyjść do oddziałów, aby otrzymać pieniądze. To nie pierwsze doświadczenie państwa Ameryki Łacińskiej z cyfrowymi walutami. W marcu Strike uruchomił swoją aplikację mobilną w Salwadorze, która szybko stała się najczęściej pobieraną w kraju.

Paul Krugman, amerykański ekonomista i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2008 roku, uważa, że tak zwana społeczność bitcoinów to nic innego jak kult, który opiera się wyłącznie na ślepej wierze swoich członków. Jeśli to przekonanie zostanie nagle zachwiane, bitcoin i wszyscy jego inwestorzy upadną. Niedawno nazwał on cyfrową walutę „libertańskimi bzdurami”.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o